Bir zamanlar et her sofranın vazgeçilmeziydi. Bugün ise eti sofraya koymak lüks haline geldi. Ekonomik gidişatın neden olduğu enflasyon, vatandaşın sofrasını boşaltıyor. Bu durum, vatandaşların sofralarını derinden etkileyerek endişeye sebep oluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün açıkladığı Ocak ayı enflasyon verileri, et fiyatlarındaki durdurulamayan artışı gözler önüne seriyor. Kırmızı ve beyaz et fiyatları, enflasyon sepetini yukarı çeken en önemli kalemler arasında yer alıyor.

TÜİ tarafından açıklanan Ocak ayı enflasyon verilerine göre, Tüketici enflasyonu yıllık bazda %64,86'ya yükselerek 14 ayın zirvesine çıktı. Aylık enflasyonda da beş ayın zirvesi görülerek %6,70 olarak gerçekleşti. Gıda enflasyonu ise %69,71'e ulaşarak alarm veriyor.

Buna göre, Dana eti fiyatı yıllık %109,72, kuzu eti fiyatı ise yıllık %129,41 artarak gıda enflasyonunun çok ötesine geçti. Kasaplarda ve marketlerde kuzu eti çeşidine göre 400 TL ile 600 TL arasında satılırken, dana eti ise 350 TL ile 650 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

İşte et fiyatlarındaki aylık ve yıllık fiyat artışı tablosu:

Kredi kartına taksit kalkıyor mu? Kart limiti düşürülecek mi? Masada hangi önlemler yer alıyor? Kredi kartına taksit kalkıyor mu? Kart limiti düşürülecek mi? Masada hangi önlemler yer alıyor?