Uzmanlardan önemli uyarı Yapay zekaya sakın isminizi söylemeyin Uzmanlardan önemli uyarı Yapay zekaya sakın isminizi söylemeyin

Ünlü kısa video paylaşım platformu TikTok, Universal Music Group (UMG) ile arasında telif anlaşmazlığı çıktı.

Universal Music Group (UMG) ve TikTok, lisanslama koşulları üzerinde bir sonuca varamadı. İki şirketin anlaşmazlığı sonucunda ise platformundan tüm müzik kataloğunun kaldırılacağı açıklandı.

Artık Tiktok kullanıcıları, UMG şirketine ait şarkılara “resmi” olarak erişemeyecek. Dev müzik şirketi UMG’nin TikTok ile olan lisans anlaşması 31 Ocak’ta bitti. Yeni bir sözleşme iki şirket arasında yapılan görüşmeler olumsuz sonuçlandı.

gettyimages-1228169933.webp

VİDEOLAR SİLİNEBİLİR

Anlaşmanın bitmesinin ardından 1 Şubat itibarıyla Taylor Swift, Billie Eilish ve Harry Styles, Drake, ABBA, QUEEN, Justin Bieber gib UMG’ye bağlı ünlü sanatçıların şarkıları TikTok’tan kaldırıldı.

Platformda şirkete bağlı sanatçıların şarkıları kullanılması halinde ise telif hakkı uyarısı gönderilerek videoların yayınlanması engellenecek.

Bu karar ile birlikte Universal Music Group’a ait sanatçıların şarkıları videolardan kaldırılması gerekecek. Bunun sonucunda videolarda şarkılar kapatılmazsa kullanıcılar çektiği videolar silinebilir.

tiktok-image1.jpg

Kaynak: Shift Delete.Net