Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez ücretsiz olarak dağıtılacak yardımcı kaynak kitaplar 2022- 2023 Eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrencilere verildi.

Veliler Devletin attığı bu adımla bir nebzede olsa, kaynak kitap derdinden kurtulmuş olacaktı ki, el gör durum böyle olmadı. Birçok okul yine kendi bildiklerini okumaya başladı.

Okulların yeniden başlamasıyla birlikte öğrencilerin alacağı ihtiyaçlar arasında, yardımcı kitap veya kaynak kitap diğer adıyla listelerde yerini almaya başladı. Bakanlığın kesin talimatıyla öğrencilerden kaynak kitap talep edilmemesi için okul idarelerine yazı gönderildi,  ancak buna rağmen bazı okullar ve öğretmenler bunu hiçe sayıp kendi bildiklerini okumaya devam ediyor.

Bu konuda birçok veli bizlere ulaşarak durumu anlatıyorlar hakkı olarak. Yaptığımız araştırmada ise öğretmenler devletin verdiği kaynak kitapların yetersiz olduğunun arkasına sığınıyorlar.  Yani kısacası kendileri aldıkları kaynak kitaplardan ders vermeye başlayınca sevgili öğretmenlerimiz, mecburen öğrencide almak zorunda kalıyor.  Durum böyle olunca istenilen kitap sayısı bir veya iki değil, her öğretmen ayrı ayrı istiyor.

En düşük kitap ise 150 TL'den aşağı değil. Tüm ikazlara rağmen okulların bu ısrarı neden acaba. Durumu iyi olan var, olmayan var bu kadar baskı neden acaba? İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri neden devreye girmiyor?

Allah aşkına yapmayın artık,  Madem bir işe yaramayacak neden devlet bu kitapları bastırdı? Sevgili öğretmenlerimiz bu sorunu gereken yerlere iletti mi?  Madem sorun bu kadar büyük bunun yerine okullara bir bütçe ayrılsa, ya da öğretmenlerin istedikleri kitaplar basılsaydı olmaz mıydı? Velililer ve öğrenciler zaten ekonomik dar boğazla karşı karşıya mücadele ederken birde bu sıkıntılar mı uğraşsınlar? Acilen bu konuda bir el atılması lazım yoksa velilerin sabrı kalmadı artık.