İnegöl birinci derecede deprem bölgesi biliyorsunuz? Allah korusun her hangi bir Marmara depreminde büyük kayıplar verebilir. Çünkü eski yapı çok. Özellikle AVM kavşağından başlayıp Fatih camiiye doğru giden yollar yüksek binanlar ve bu binaların bir çoğunun altında işyerleri var. Bunların acilen tek tek kontrol edilmesi lazım.neden mi?

6 Şubat 2023 saat : 04:17 Kahramanmaraş’ta 7.7 ve sonra 7.6 şiddetinde deprem. Türkiye işte yeni bir güne böyle acı bir haberle uyandı. Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ilimizi yerle bir etti. Binlerce can aldı, yüz binlerce kişiyi yaralandı, milyonlarca kişiyi evsiz bıraktı. Türkiye bu zor süreçte tek yürek oldu. Depremzedeler için seferber oldu herkes elinden gelen yardımı yapmaya çalıştı. Birlik beraberliğini bir kez daha gösterdi. Büyük depremin ardından 15. Günü geride bırakıyoruz. Buradaki yaralar Devlet millet elbirliğiyle Allah’ın izniyle sarılacak ama ders almamız lazım. Her seferinde büyük acıların yaşandığı deprem sonrası tedbir almayanlar hesap vermeli. Ancak sadece müteahhitlere topu atmak doğru değil. İnşaat aşamasından sonuna kadar onay veren kim varsa hesap vermeli. Belediye ise belediye, yapı denetim ise yapı denetim,   müteahhitler ise müteahhitler her kim varsa sözün özü.

Aynı deprem tehlikesi Marmara bölgesini de bekliyor. Uzmanlardan uyarı üstüne uyarı geliyor. Allah korusun böyle bir deprem Marmara’da olursa büyük kayıplara neden olur canlar gider, İstanbul başta olmak üzere Bursa, Çanakkale, Adapazarı, Düzce Yalova, daha bir çok il etkilenir. Acilen önlem alınmalı.

İnegöl’de birinci derecede deprem bölgesinde. Eski yapı çok burada örneğin AVM kavşağında başlayıp Fatih camiye kadar uzanan bir yol ve yapıların hepsi de 1999 yılından önce yapılan yapılar. Üstelik bunların yüzde 90’nın altında işyerleri var. Yetkililer hemen bu işyerinin kontrol etmeli işyerlerini genişletmek için kaldırılan kolunlar var mı yok mu? Varsa gereken müdahalede bulunmalı. Artık her saniyenin çok önemi var.  Kentsel dönüşüm yapılması gereken yerler için acil adımlar atılmalı. Yani radikal kararlar alınmalı bence. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil ve olmaz.

Milli Eğitim okulların depreme dayanaklı olup olmadığı belirlemek için birkaç yıl önce başlamıştı çalışmalarına. İnegöl’de 147 adet Devlet kurumuna bağlı okul var ve bunların bir çoğu çok eski yapı maalesef. İşte o eski yapılarda depreme dayanıksız olanlar, yıkıldı yeniden yapıldı yada güçlendirildi. Buda aslında önemli bir adım ama yetmez. İnegöl’de deprem sonrası toplanma alanlarından tutun eksik olan her şey tek tek tespit edilip hemen giderilmeli. Beşinci mevsim kültür merkezinin deposuna çadırları koymakla olmaz. Olası bir depremde Allah korusun her hangi bir yıkım olursa burada çadır mı arayacağız beyler lütfen biraz daha işin ciddiyetini anlayalım işte gözümüzün önünde acı gerçekler var gördük ve görmeye devam edeceğiz.

Büyükşehir yasası önce ilçede bulunan AFAD kapatıldı Bursa’ya götürüldü. Acilen siyasiler baskı kurup tekrar AFAD’ı ilçelere de getirmeli. Ama şehir merkezinin biraz dışında güzel bir yer yapılmalı onlara 7/24 saat hazır kıta bekletmeli itfaiye gibi, polis gibi, 112 gibi. Kısacası her kurum her vatandaş üstüne düşeni yapmalı artık.

Eksiklikler acilen giderilmesi. Yoksa Allah muhafaza olası bir Marmara depreminde İnegöl aynı Hatay gibi olur Allah korusun. Lütfen artık konuşma zamanı değil iş yapma zamanı. İnegöl’de odalar, STK’larda seslerini çıkarmaları lazım eksik olan acil olan konular hakkında yetkilileri bilgilendirmeli. İnegöl her zaman örnek oldu Türkiye’ye bu seferde olur yeter ki olumlu radikal adımlar atalım gün birlik günü dayanışma günü el birliğiyle üzerinden gelmeyeceğimiz hiç bir şey yok. Rabbim depremde hayatlarını kaybeden kardeşlerimize vatandaşlarımıza Rahmet etsin, yaralılara acil şifalar versin. Bir daha böyle acılar göstermesin Ülkemize İslam alemine tüm insanlığa.