Türk Hava Kurumu (THK), Kurban Bayramı'nda kurban derisi bağışı için İnegöl'de vatandaşlara çağrıda bulundu. THK İnegöl Şubesi Başkanı Şükrü Sütcü, büyükbaş kurban derisi bağışlarının önemini vurguladı ve vatandaşlardan destek istedi.

Türk Hava Kurumu, Ulu Önder Atatürk'ün "İstikbal Göklerdedir" sözüyle 16 Şubat 1925 tarihinde "Türk Tayyare Cemiyeti" adıyla kuruldu ve o günden bugüne kadar vatandaşların desteğiyle ayakta kaldı. Kurban derileri bağışı, fitre, zekât bağışları ve maddi destekler, THK'nın önemli kaynaklarını oluşturuyor. Kurban Bayramlarında kurban derilerinin toplanması için her yıl yoğun bir çalışma yürütülüyor.

BU YIL KÜÇÜKBAŞ KURBAN DERİLERİ TOPLANAMAYACAK

Şükrü Sütcü, bu yıl küçükbaş kurban derilerinin satışı yapılamadığından koyun ve keçi derilerinin toplanamayacağını belirtti. Bu nedenle, yalnızca büyükbaş kurban derilerinin toplanması için çalışmalar yapılacak.

ARAÇ KİRALAMA VE DERİ TOPLAMA SÜRECİ

Giderleri en aza indirmek için bir araç kiralanacak ve merkez mahallelerden arayan vatandaşların adreslerine gidilerek sığır derileri makbuz karşılığında teslim alınacak. Kurban derilerinin toplanması için bir araç kiralanacak ve bir araç da kurum önünde bekletilerek belli bir sayıya ulaşıldığında satış yapılan şirkete teslim edilecek.

Kırsal mahallelere araç gönderilemeyeceğinden, vatandaşların kurban derilerini THK'nın belirttiği adrese getirerek makbuz karşılığında teslim etmeleri mümkün olacak. Ayrıca, belli bir miktar araç kirası da karşılanacak.

FİTRE VE ZEKÂTLARIN KULLANIMI

Genel Başkanlık, 1 Mart 2023 tarihli yazısında bu yıl ülke genelinde toplanacak fitre ve zekâtların %60'ının depremzedelere, %40'ının ise sportif havacılık eğitimlerine kullanılacağını belirtti. Tanıtım ve afiş işlemlerinin THK şube başkanlıkları ve yerel imkanlarla yapılması uygun görüldü.

VATANDAŞLARA DESTEK ÇAĞRISI

Minik sanatçılardan müzelik eserler Minik sanatçılardan müzelik eserler

Şükrü Sütcü, birlikten kuvvet doğar atasözünden yola çıkarak, muhtarlardan ve vatandaşlardan büyükbaş kurban derisi bağışı için yardım ve destek talep etti. Sütcü, tüm vatandaşlara saygı ve teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Haber Merkezi