Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, döviz kuru ile ilişkin seçim sonrası kıyameti açıkladı.

Merkez Bankası’nın 500 puan faiz artışıyla beraber yüzde 50 seviyesine yükseldi. Faiz artırımı sonrasında döviz ve altın tarafında yaşanan düşüş ise yatırımcıları korkuttu. Milyonlarca yatırımcı elindeki birikimi değerlendirmeye çalışıyor. Ancak son yaşanan düşüş ise paniğe neden oldu.

GEÇER: SÜREKLİ OLARAK YÜKSELİYOR

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer ise bu paniğin gereksiz olduğunun altını çizerek yeni rekor tahminini açıkladı. Geçer, “Avrupa Merkez Bankası faizleri indirdiğinde dolara olan eğilim artacak, altına olan eğilim artıyor. Altının onsu şu anda 2100 üzerinde devam ediyor, gram altın sürekli olarak yükseliyor" şeklinde konuştu.

1640958713100-dolar-tl.jpg

“10 VEYA 20 TL OLAMAZ”

‘Dolar çatır çutur düşüyor’ söylemlerine inanmadığını söyleyen Geçer, “Dolar nereye düştü? 31.90'a kadar geldi. Tekrar kendisini 32'nin üzerine attı, mecbur zaten atmaya. Artı doların düşmesi Türkiye'nin lehine değil ki, sen seçime kadar doları buralarda tutmak için sürpriz bir faiz artırımıyla 500 baz puan daha artırdınız, anında doları nispeten frenledi. 35'e doğru gidiyordu, 32'de kalmasını sağladın. Ama bu, 32 liranın altına geleceği, 20 lira olacağı, 10 lira olacağı anlamına gelmiyor doların. Yükseliş eğilimini devam ettirecek” ifadelerini kullandı.

selcuk-gecer-15.jpg

GEÇER: 880 TL ÜZERİNE FIRLIYOR

Yükselişin sebebini aktaran Geçer, “Kümülatif enflasyonla doların değeri hesaplandığında bugün 50 liralar civarında geziyor. O da TÜİK enflasyon. Eğer ki ENAG enflasyonunu uygularsanız, 60-70 liralara çıkıyor. Eğer ki bizim vatandaşın olan enflasyonu koyarsanız doların üzerine, o zaman 880 liraların üzerine fırlıyor. Yani şu anki dolar çok ucuz seviyelerde, çok düşük” şeklinde konuştu.

Görevden alınması beklenen Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın gafı gündem oldu! Görevden alınması beklenen Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın gafı gündem oldu!
Editör: Süper Kanal TV