Yaz aylarında sevilerek tüketilen ferahlatıcı meyve karpuz, iyi seçildiğinde tadından yenmez. Ancak seçmeyi bilmeyenlerin kelek karpuz seçme ihtimali de bir hayli yüksek oluyor.

Z kuşağı en çok ne tüketiyor? Z kuşağı en çok ne tüketiyor?

Bin bir emekle seçip tarttırıp kucaklayarak eve taşınan büyük meyve karpuz, kestiğinizde tatsız ve renksiz çıktığında hayal kırıklığı yaşatır. İşte bu sebeple en iyi şekilde seçilmesi şarttır. O kadar emek verilerek alınan içi su dolu karpuz meyvesinin iyi çıkması gerekiyor. İşte bunun için kolay seçme yöntemini bilmelisiniz.

yaz-aylarinin-vazgecilmezi-bir-dilimi-kabizligi-aninda-geciriyor-2-1686906630.jpg

İYİ KARPUZ NASIL SEÇİLİR? KARPUZ KESMENİN PÜF NOKTALARI

İyi bir karpuzu ilk bakışta gözünden tanımak istiyorsanız bazı püf noktalarını bilmelisiniz.

İlk olarak aynı boyuttaki diğer karpuzlardan daha ağır bir karpuzun oldukça sulu ve tatlı çıkacağını söylemek gerekiyor. Su oranı yüksek olan bu tür karpuzlar, taptaze olduklarını belli ederler.

0x0-1528528108762.webp

Bir diğer iyi karpuz seçme yöntemi ise canlı ve parlak olan rengine bakmaktır. Belirgin çizgileri bulunan karpuzlar, olgunlaşma sürecini tamamlamış kabul edilirler. Ayrıca karpuzun altındaki sarı lekeye de bakılabilir. Tarlada yeteri kadar kalan karpuzların altında sarı leke görünür. Böylece bir karpuzun iyi olgunlaştığını anlayabilirsiniz.

i.webp

Karpuzun altındaki leke büyükse tatlı, lezzetli ve olgun bir karpuz yiyebilirsiniz. Ayrıca sap kısmı kurumuş bir karpuz da güneşte yeterince olgunlaşmıştır. Bu tür bir karpuzu bir bakışta tanıyarak en iyi karpuz seçiminizi yapabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi