Türkiye’de milyonlarca araç sahibi kontak anahtarlarını normal anahtarlığıyla birlikte kullanıyor. Son yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, yapılan bu hareketin aracınıza ciddi zararlar verdiği ortaya çıktı.

Picture background

Kontak anahtarını başka anahtarlarla birlikte kullanmak, araçların ateşleme silindirinin içindeki hassas parçalara zarar verdiği ortaya çıktı.

Bu zararın sebebi, anahtarlıkta oluşan bu ekstra ağırlık, ateşleme silindirinin zorlanmasına ve seyir halindeyken oluşan her sarsıntı, dönüş ve titreşimin iç parçaların yavaş yavaş aşınmasına neden olduğu ortaya çıktı.

15 Temmuz anısına, 251 para ile anıt gibi harita 15 Temmuz anısına, 251 para ile anıt gibi harita

Picture background

Kontak anahtarınızın yanına takacağınız ve ekstradan ağırlığa neden olan her şey, ateşleme silindirinin bozulmasın veya kilitlenmesine neden olur.

Ayrıca bu hata anahtarınızın daha hızlı aşınıp eskimesine, bu da aracı çalıştırmada sorunlarla karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, kontak anahtarlığınıza fazladan ağırlık olduğunda, kontağın bağlı olduğu elektrik aksamında arızalar meydana gelebilir ve araç bilgisayarı arasındaki iletişimin kesilmesine de neden olabilir.

Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamanız için kontak anahtarınızın yanında sadece araç için gerekli olan anahtarları bulundurmalısınız.

Kaynak: kamusonhaber