Türkiye'deki restoranlarda son zamanlarda yaşanan fiyat artışları, bahşişlerde de düşüşe neden oldu. Müşteriler artan hesaplara karşı daha cimri davranırken, garsonlar gelir kaybından şikayetçi. Bu durum, servis ücreti uygulamasının yeniden gündeme gelmesine yol açtı.

Ödemeler hesaplara yatırıldı! Mutlaka kontrol edin Ödemeler hesaplara yatırıldı! Mutlaka kontrol edin

Restoran girdilerinde yaşanan yüzde 800'lük artış, hesaplara da yansıdı. Bu durum, 4 kişilik bir masada 10 bin liraya kadar çıkan hesaplara neden oldu. Müşteriler bu artan hesaplara karşı bahşiş vermede daha temkinli davranmaya başladılar. Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastroekonomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, bahşişlerin eskisi kadar yüksek olmadığını ve garsonların geçimlerini sağlayamadıklarını ifade etti.

TURYİD, bu sorunun çözümü için servis ücreti uygulamasının yaygınlaştırılmasını önerdi. Demirer, Türkiye'deki 200 bin işletmenin sadece yüzde 1-2'sinde servis ücreti alındığını, bunun da 2 bini geçmediğini belirtiyor. Restoranlarda genellikle yüzde 10 bahşiş verilirken, TURYİD bu oranın kredi kartıyla alınan servis ücreti için yüzde 15 olmasını istedi. Servis ücretinin yarısı devlete vergi olarak ödenirken, kalan yarısı da garsonlara kalacak.

Editör: Süper Kanal TV