Konut satışlarındaki düşüş eğilimi sürerken Ekonomi Yazarı Alaattin Aktaş, önemli değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nisan ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azalarak 75 bin 569 olarak gerçekleşti.

Konut balonu patladı! Alaattin Aktaş açıkladı 3

En fazla konut satışı yapılan iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya oldu.

Nisan ayında ipotekli konut satışları büyük bir düşüş yaşayarak geçen yılın aynı ayına göre yüzde 67,5 azaldı ve 7 bin 71'e geriledi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,4 olarak kaydedildi. Ocak-Nisan döneminde ise ipotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 düşerek 34 bin 693'e indi.

Konut balonu patladı! Alaattin Aktaş açıkladı 5

Nisan ayında gerçekleştirilen ipotekli satışların 1.744'ü birinci el satış olarak kaydedilirken, Ocak-Nisan döneminde bu sayı 8.313 oldu.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI DA GERİLEDİ

Nisan ayında Türkiye genelinde ilk el konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 azalarak 24 bin 85 olarak kaydedildi.

Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışlarının payı yüzde 31,9 oldu. Ocak-Nisan döneminde, ilk el konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 artarak 112 bin 341'e ulaştı.

Konut balonu patladı! Alaattin Aktaş açıkladı 10

Nisan ayında ikinci el konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 düşüşle 51 bin 484 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı ise yüzde 68,1 olarak belirlendi.

Konut balonu patladı! Alaattin Aktaş açıkladı 7

Ocak-Nisan döneminde ikinci el konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 azalarak 242 bin 832 oldu.

Türkiye'nin dört bir yanına somon Türkiye'nin dört bir yanına somon

Aktaş, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Konut satışı düşmüş. Acaba? Sakın düşen alış olmasın. İkisi de aynı kapıya çıkar demeyin! Elbette her satış bir alış, her alış da bir satıştır. Ama gerilemeye yol açan, satmak isteyenlerin değil, almak isteyenlerin azalmasıdır. Dolayısıyla düşen, satış değil alıştır.”

Konut balonu patladı! Alaattin Aktaş açıkladı 12

Kaynak: kamusonhaber