6 Şubat’tan bu yana Türkiye artçı depremlerle sarsılmaya devam ederken, riskli bölgeler üzerindeki endişeler de arttı. Deprem riski taşıyan ve fay hatları üzerinde bulunan alanlara dikkat çeken Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Midilli-Sisam-Karaburun-Foça bölgesi, Zeytinbağ kırığının gerdiği bir deprem alanıdır. 12 Haziran'da 6,2 büyüklüğünde bir deprem olmuştu, ancak bu deprem bölgedeki gerginliği tamamen boşaltamadı. Bugün Midilli'de meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem, gerginliğin sürdüğünü gösteriyor. Bölge, 6,5 büyüklüğünde büyük bir depreme gebedir ancak bu depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz" dedi.

ahmet-ercan.jpg

KARABURUN İLÇESİ 4,5 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLE SARSILMIŞTI

Bursa Mudanya'dan temizlik duyarlılığı! Bursa Mudanya'dan temizlik duyarlılığı!

Ege Bölgesi'ndeki sismik hareketler artmaya devam ederken, son olarak İzmir'in Karaburun ilçesi 4,5 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı ve deprem korkularını yeniden gündeme getirdi.

AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNDE BULUNUYOR

İzmir, deprem kuşağında yer alması ve aktif fay hatlarına sahip olması nedeniyle sık sık uyarılar alıyor.

EN TEHLİKELİ FAY HATTINDA BULUNUYOR!

Uzmanlar, İzmir'deki en tehlikeli fay hattının İzmir fayı olduğunu belirtiyor. Şehrin büyük bir kısmının bu fay hattı üzerinde yer alması, olası bir depremin etkilerini daha da artırıyor. İzmir fayı, Güzelbahçe'den başlayıp Pınarbaşı'na kadar uzanıyor ve bu hattın deprem üretmesi durumunda İzmir Körfezi'ndeki tüm ilçelerin ciddi şekilde zarar görebileceği ifade ediliyor.

Ayrıca, İzmir'in en uzun fay hattı olan Tuzla fayının da tehlikeli olduğu belirtiliyor.

İZMİR DEPREM RİSK HARİTASI 2023: İzmir fay hattı nereden, hangi ilçelerden geçiyor? İzmir depreme dayanaklı ve riskli bölgeler hangileri? İşte İzmir risk haritası!

AHMET ERCAN KİMDİR?

Ahmet Ercan, 15 Mart 1948'de Aydın'ın Nazilli ilçesinde doğdu. Selanik kökenli bir ailenin çocuğudur. 1960 yılında başladığı Nazilli Ortaokulu'nu 1963 yılında tamamladı ve 1966 yılında Nazilli Lisesi'nden mezun oldu. Aynı yıl üniversite eğitimi için İstanbul'a taşındı.

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik ve Jeoloji Bölümü'nden 1970 yılında mezun oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bursuyla ABD'ye gönderildi ve burada öğretim üyesi olarak yetiştirildi. 1973 yılında Stanford Üniversitesi'nden Yüksek Lisans derecesiyle mezun oldu. 1975 yılında Colorado School of Mines'dan Doktora derecesi aldı ve 1980 yılında TÜBİTAK bursunu kazanarak Massachusetts Institute of Technology'de doktora sonrası uzmanlık eğitimini tamamladı.

Şuan ise birbirinden önemli açıklamalarıyla gündemdeki yerini koruyarak meydana gelecek olan depremler ve jeolojik olaylarla ilgili vatandaşlara kritik uyarılarda bulunarak, hazır olmaları konusunda hayati paylaşımlar yapıyor.

Meydana gelen her depremle 6 Şubat depreminden sonra daha da etkilenen ve korkan vatandaşlar Ahmet Ercan'ın paylaşımlarını ve katıldığı farklı platformlardaki açıklamalarını sıklıkla takip ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi