TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, bugün; Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ı dinledi. Kınık, komisyon üyelerine yaptığı sunuma; "Daha dirençli toplum ve şehirler inşa edilmesi temennisiyle arzımıza geçiyoruz" sözleri ile başladı. Kınık komisyon üyelerine beş dakikalık bir video izletti. Konuşmasında, Kızılay'ın tarihinden kesitler aktaran Kınık; kurumun 6 milyon bağışçısı olduğunu, kurumun 22 personelinin de depremde hayatını kaybettiğini söyledi.

Erdoğan'ın mal varlığı Resmi Gazete'de yayımlandı Erdoğan'ın mal varlığı Resmi Gazete'de yayımlandı

"AFAD'A DESTEK NOKTASINDA SORUMLUYUZ"

Kınık, deprem bölgesine gönderdikleri çadırlarla ilgili de bilgi verdi. Kınık şunları söyledi; "Barınma hizmetlerinden AFAD sorumlu ve biz de AFAD'a destek noktasında sorumluyuz. Kendi bünyemizdeki yaklaşık 50 bin stoğumuzdaki çadır ile beraber 93 bin 551 çadır, hareket paydaşlarımızla ve Erbil, Romanya, Bulgaristan gibi bize ait olan stoklarımızdaki bütün çadırlarımızı bölgeye seferber ettik. Bununla beraber 6 Şubat'tan bu yana fabrikalarımız sadece AFAD için çadır üretmekte ve 36 bin 720 adet çadırı da düne kadar üretip sahaya 130 bin 271 adet çadırı, 474 bin 249 battaniyeyi, 51 bin ısıtıcıyı ve yaklaşık 10 bin yatağı sevk ettik.

"GÜNLÜK 1200 ÇADIR ÜRETİLİYOR"

Çadır fabrikamız günlük 1200 adet afet çadırı üretme kapasitesiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Son 2 yılda 51 bin 480 adet çadırı AFAD'a teslim ettik. Malatya'da faaliyet gösteren ve depremden 3 ay önce Sayın Cumhurbaşkanımızın resmi olarak açmış olduğu, Kızılay Sistem Yapı Konteyner Fabrikamızda da günlük 50 konteyner üretimle şimdiye kadar 800 konteyneri depremzede vatandaşlarımıza sunduk."

"TÜRKİYE TEK YÜREK KAMPANYASINDA 1 MİLYAR LİRAYA YAKIN BAĞIŞ TOPLANDI"

Kınık, Kızılay'a yapılan yaklaşık 6 milyar lira ayni ve nakdi bağışın 5 milyar lirasını kullandıklarını da söyledi.Kınık, Kızılay'ın 'Yaraları Birlikte Saralım' kampanyasında 3 milyar 194 milyon 995 bin lira, AFAD ile açılan Türkiye Tek Yürek kampanyasında ise 919 milyon 482 bin lira bağış toplandığını bildirdi. Kınık, "Türkiye Tek Yürek kampanyasında bize taahhüt edilen yaklaşık 919 milyon lira bağışın 565 milyon lirası hesaplarımıza geçirildi" dedi.

"NASIL 'BİLGİM YOK' DERSİNİZ?"

Kınık'ın sunumun ardından komisyon üyeleri de söz alarak görüşlerini dile getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Kızılay'ın AHBAP'a sattığı çadırları hatırlatarak, şunları söyledi; "Siz nasıl olur da Kızılay Başkanı olarak 'Bilgim yok' diyebilirsiniz. Nasıl kamuoyunu yanıltırsınız? Vermiş olduğunuz bir kararın arkasında nasıl duramazsınız? Yani buna şahitlik edilmeyeceğini mi düşündünüz? O hengame içinde bizlerin sizden çok daha erken Hatay'a gittiğini bilmiyor musunuz?

"2-3 KATI MAAŞLA ÇALIŞAN POZİSYONDASINIZ"

Şu kadar çadır üretiyor diyorsunuz, bize gelen bilgilerde sizin çadır üretimini taşere ettiğiniz görünüyor. Kızılay giderek holdingleşmiş, ticari şirkete dönüşmüş. Kamuya yansıdığı biçimi ile burada görev yapan milletvekillerinin 2-3 katı maaşla çalışan pozisyondasınız."