Kalburt bölgesi sakinleri, revizyon imar planı gerekçesiyle, arsalarına konut yapamamaları ve bölgeyi sanayi alanına çevrilmesinden dolayı tepki gösterdiler. Mahalle sakinleri sanayi alanı yapılması gerekçesiyle evlerinden çıkartılmak istendikleri, bölgede 2 binden fazla insanın yaşadıklarını ifade ederek, hepimizin evleri resmi tapulu biz evlerimizden çıkartılmak değil bölgeye sağlık ocağı ve okul yapılmasını istiyoruz dediler.

Bölgede toplanan mahalle sakinleri mahallenin girişini pankartlarla süslediler.

Gerçekleştirilen eylemem Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, İnegöl Belediye Başkan Adayı Hasan Eroğlu, İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, belediye başkan adayı Sevda Özcan ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Cerrah Mahallesi kalburt eski muhtarı Rahman Yavuzyiğit

Basın açıklaması yapma gereği duymamızın sebebi yaklaşık 1 yıl önce İnegöl Belediyesinin almış olduğu revizyon imar planı değişikliği ile mahallenin konut bölgesi olan alanı konut dışı kentsel çalışma alanı olarak belirlenmesi ve konut bölgesi olarak planlanan müstakil konut arsalarına konut yapımı vermemesiyle alakalıdır.
Mahallemizde yapılaşma 1970 yılında başladığında Cerrah köy statüsünde idi ve 1989 yılında Belde statüsüne alınıp, 1995 yılında Kalburt mevkide dahil edilerek bir şehir planı hazırlanmıştır ve bu planda Turgut Reis Caddesinin doğusu Konut Bölgesi, batısı Sanayi Bölgesi olarak onaylanmıştı. Bu planda yeşil alanlar, park, cami ve sağlık alanları hem Cerrah'da hem de Kalburt mevki'nde mevcut idi. Cerrah Beldesi 4 müstakil mahalleden oluşmakta ve merkezde Anadolu Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Zafer Mahallesi, Kalburtta ise Yavuz Sultan Mahallesi buiunmaktaydı. Ve bu mahallenin ilk seçilmiş muhtarı Rahman Yavuzyiğit idi.


Daha sonraki yıllarda Cerrah belediyesi Konut Bölgesi Sanayi ruhsatları vermeye başladı. Bu süre içerisinde Zeki Deniz'e ait olan evin yeri değiştirilerek ve sanayiciye Zeki Deniz'e yeni bir ev yaptırtarak o dönemin Cerrah Belediyesi yöneticileri asli görevini bırakıp adeta emlak komisyonculuğu yapmış olup daha sonra bu bölgedeki planda bulunan okul alanı, belediye hizmet alanı ve park bu plandan çıkartılıp yerleri değiştirildi. Konut alanlarının etrafına sanayi yapılarına ruhsat verilmeye başlanıp Konut Bölgesi çembere alındı. Bu durum dolayısıyla Konut Geliştirme bölgesinin önünü kesmiş olup o dönemde Cerrah Belediyesi yöneticilerinin Kalburtta ki konut bölgesinde ya sanayi arsası sahibi oldular ya da fabrika sahibi oldular.

Belde belediyeleri kapatılıp Büyük Şehir Yasası çıktığında biz bu durumu İnegöl Belediye ile görüştük. İnegöl belediyesinin cevabı " Bu sorunu biz yaratmadık, biz bu sorunu kucağımızda bulduk ve bakıp düzelteceğiz" oldu. Uygulamaya gelindiğinde ise Konut ruhsatları durdurulup yerine Fabrika Ruhsatları verilmeye devam edildi. Bir kez daha mahalle halkından 2 kişilik bir heyet Cerrah muhtarı dahil İnegöl Belediye Başkanı , Başkan Yardımcıları ve Fen İşleri Müdürleri ile konu yeniden görüşüldü. Yapılan değerlendirmeden sonra Sayın Belediye Başkanımız Alper Bey'in yaptığı açıklama "İnegöl hızlı büyüyor ve gelişiyor, bizim hem konut hem de Sanayi arsasına ihtiyacımız var. Hangi şartlara uyuyorsa 1 ister Konut ister Sanayi olsun ruhsat vermeye devam edeceğiz ve herkes gelip ruhsatını alıp yapısını yapabilir" yönündeydi. Yine uygulamaya gelindiğinde Fabrika yapımı için ruhsat verilirken Konut yapımı için ruhsat verilmiyor.
Bu durumun düzeltilmesini kamuoyunun bilgisine arz ederiz. Saygılarımla.

ADD'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı açıklaması ADD'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı açıklaması

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca
“Gerçekten hepinizi ben de takdir ediyorum. Ben de bu mahallede büyüyen bir çocuğum. Burayı çok iyi tanıyorum. Burası bir konut, yerleşim alanı iken bugün dönüştüğü izah edilecek bir durum değil. Bu sadece burada yaşanan bir durum değil maalesef. Şehirler tasarlanması gerekiyor. Ben buraya geldiğimde nüfusu 30-40 bin civarıydı, şu an 300 bin oldu. Şehir tasarımı yapılamadı. Bunların hepsi önceden tasarlanmalı. Ama bunlar hep rant denen vaatlerle meşhur oldukları için milletimizin geleceğini düşünen yok.  Bu olay en bariz örneği. Burası yıllarca milletin yaşadığı, tarlalarını işlediği bir yer.  Bugün kimse geçmişle ilgili şikayette bulunamaz çünkü 25 yıldır bunlarla idare ediyoruz. Islah edemediler. Rant dikme adına kendi adamlarına peşkeş çekiyorlar. Tek bir gücümüz kaldı. Sandıkta bunlara cevap vermek. Çünkü bunlar diyor ki “Halk bizi seçiyor, biz istediğimizi yaparız.” Şimdi yine maalesef aynı sonuçla rant mantığı devam edecek. İnegöl bugün il olmaya aday. İl olmayı nüfus ve üretim bakımından bunu hak ediyor ancak kentleşmesi bir köy gibi. Kent vizyonu kazandıracak bir planlaması yok. Dolayısıyla bugün burada yaşanan sorun Ak Parti’nin topluma bakış açısını ortaya koyuyor.  Burada bir sanayi gücü doğru değil. Bunlar kanun da tanımıyor. Örneğin şu an onaylı bir imar planı varken, imar durumu talep ettiğinizde bunu vermek zorundalar. Tamamen yasadışı ve kendi halinde hareket ettikleri bir anlayış. Sizlerin ikinci bir şansı var. Biz de buralıyız. İnegöl’de 4 milletvekili varken, hizmet bakımından şikayet ediyor oluşunuz bizim adımıza üzücü. Aynı şekilde bu talepleri iktidar milletvekillerinden isteyin ve yapmazlarsa onlara cevabını verin. “

Editör: Süper Kanal TV