İnegöl'ün yıllardır hasretle beklediği il olma konusu tekrar gündemde. Üstelik iktidar da buna ilk kez yeşil ışık yaktı. Şimdi buradan hem iktidara hemde muhalefete açık çağrı yapmak istiyorum. Yeni yapılacak olan hükümet konağı acilen durdurulmalı. Yoksa bu İnegöl'e yapılmış en büyük yanlış olacak. Neden mi?

İnegöl yılladır hasretle beklediği il olma yolunda artık adım adım ilerliyor diyebiliriz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ,"100 il, 1000 ilçe" projesini geçtiğimiz günlerde kendi grup toplantısında bir kez daha gündeme getirdi. Bahçeli’nin gündeme getirdiği konuya Ak partide artık sıcak bakıyor. Hatta konuyla ilgili çalışma başlatıldı ve yerel seçimlerden sonra konu netlik kazanacak. İnegöl'ün hayal ettiği 82 plakası nasip olur mu? olmaz mı? bunu hep birlikte göreceğiz. Ama 82 olmasa 83 veya 84 olabilir. Yeter ki İnegöl il olsun. 

Peki İnegöl il olunca neler değişecek. Valisi olacak, polis sayısı artacak, hastanesi değişecek, kimsenin Bursa'ya gitme derdi kalmayacak en azından. Artık Bursa'ya gezmeye gider inegöllü ,iş çözmeye değil. Vekil sayısı artacak. Kendi kazandığı parası artık kendisine kalacak, kendi ili için harcayacak. İl olduğu için hizmetlerde ona göre olacak. Ancak burada şimdiden en önemli bir konuyu ele almak lazım. Zira bu yanlıştan dönülmez ise artık ilerleyen süreçte ihalesi yapılmış ve inşaat çalışmalarına başlanmış olan yeni hükümet binası için atılacak adımların hiç bir önemi kalmayacak.  

Bir çok tepkiye rağmen Belediye Başkan Alper Taban ve dönemin Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel kendi bildiklerini okuyarak yanlış yer tercihi nedeniyle güzelim yeşil alanın betonlaştırılmasına ön ayak oluyorlar. Yani aslında kaş yaparken göz çıkardılar. Belediye Başkanı Taban'da yer konusunun yanlış olduğunu kabul etmiş, başka yer olmadığından dolayı burayı tercih ettiklerini belirterek kendisini savunmuştu. Şimdi oldu bittiye gerek yok. Bu yanlıştan dönmenin tam zamanı bence. Sebebi ise il olma meselesi.

İnegöl artık eskisi gibi sahipsiz değil.  Hem iktidardan hem de muhalefetten vekilleri var. Ayhan Salman, Hasan Toktaş ve Mehmet Atmaca... İşte bu vekillere şimdi çok iş düşüyor. Bu vekiller devreye girerek gerekli mercilerle görüşüp gerçekten il olacaksak bu yatırımın önüne geçip il olmadan Valilik binası yaptırılmalı. Önce adam akıllı herkesle görüşülerek fikir alışverişinde bulunup, ilçeleye yapılacak Valilik binasın yeri tespit edilip çalışmalara başlanmalı. Burada yaşıyorsak inegöl'ü seviyorsak “Ben ne diyorsam o olur.” mantığından çıkmak lazım.

Yeni hükümet binası beklemeye alınabilinir, zira şu anda yer sıkıntısı fazla yok. Kurum ve kuruluşlar kendilerine gösterilen yerlerde hizmetlerini yapıyor. Çok elzem bir durum olursa bir türlü bitmeyen ve yılan hikayesine dönen yeni belediye binası bittiğinde boşalacak olan yerde İnegöl Kaymakamlığı geçici olarak hizmet verebilir. Hem şehir merkezinin göbeğinde , hem de herkes rahatlıkla ulaşabilir. Sözün kısası, eskiden yapılan yanlışların bir kez daha tekrarlanmaması adına lütfen herkes üzerine düşeni yapsın. Bana düşen bu konuyu gündeme taşımak,  yöneticiler de üzerlerine düşeni yaparak il olma yolunda İnegöl'ü şimdiden hazırlamak.