BDDK'dan flaş mevduat kararı: 4 katına çıkarıldı BDDK'dan flaş mevduat kararı: 4 katına çıkarıldı

Son dönemde artan sahte altın ve altın hırsızlığı vakalarına karşı önemli bir adım atıldı. Darphane, her gram altını benzersiz bir kodla takip edecek. Bu sayede sahte altın piyasasında daha fazla güven ve şeffaflık kanılması amaçlanıyor. Altın alım satım işlemlerinde güven sorunu u şekilde aşılması düşünülüyor.

Odatv'de yer alan habere göre gram, çeyrek ve yarım altın sahipleri için önemli bir gelişme duyuruldu. Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre, altın sahipleri için zorunlu olacak ve sahteciliğe karşı güçlü önlemler içerecek yeni sistem için adımlar atıldı.

Yılmaz yeni sistemin detaylarını şu şekilde açıkladı:

YENİ SİSTEM NE ŞEKİLDE İŞLEYECEK?

Her gram altın, Darphane tarafından verilen özel bir kod ile takip edilecek. Bu kod, altının tüm özelliklerini ve geçmişini barındıracak. Altınlar sertifika ve özel ambalaj içinde satılacak. Altınlar, bu kod ile altının orjinalliğini ve geçmişini kolayca kontrol edebilecek.

YENİ SİSTEM KİMLERİ KAPSAYACAK?

Yeni sistem, bir gram ve üzeri altınlar için geçerli olacak. Kuyumculardan alınan altın kolye, küpe, bilezik gibi cumhuriyet altınları bu sistem dışında kalacak.

YENİ SİSTEMİN AVANTAJLARI NELER

Sahte altın üretimi ve satışı engellenecek. Altın piyasasında daha fazla güven ve şeffaflık sağlanacak. Yatırımcılar ve tüketiciler altın alım- satımlarını daha güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilecek.

FARKLI KIYMETLİ MADENLER DE TAKİP EDİLECEK

Yeni sistem sadece altın için değil, gümüş, platin ve paladyum gibi diğer kıymetli madenler için de geçerli olacak. Bu sayede, bu madenlerin de sahteciliği engellenerek, piyasada daha fazla güven ve şeffaflık sağlanacak.

Darphane tarafından hayata geçirilen bu yeni sistem, altın piyasasının geleceği için önemli bir adım niteliğinde. Yatırımcılar ve tüketiciler, bu yenilikler sayesinde altın alım- satımlarını daha güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Editör: Süper Kanal TV