İnternet üzerinde vatandaşları yanıltmak için bulunan 1 TL’ye satılık ev” ilanları Ticaret Bakanlığı tarafından kaldıracak. Verilen  ilanlar için hareket geçen bakanlık, sahte ilan verenlere karşı inceleme başlattı. 

Bursa'da Anatomik Tiyatro 'Sevgili Doktor' ile sezonu kapattı Bursa'da Anatomik Tiyatro 'Sevgili Doktor' ile sezonu kapattı

Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte internet üzerinden verilen satılık ev ilanlarında sembolik rakamlarının yazılması yasaklandı. Yeni kurala göre evin gerçek değerinin yazılmadığı anlaşılırsa cezai işlem uygulanacak.

TİCARET BAKANLIĞI AÇIKLADI

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, tarafından yapılan araştırma kapsamında ünlü bir emlak firmasına ait ilan sitesinde yayınlanan reklamlarda tüketiciyi aldattığı belirtildi.  Yapılan araştırmada 1 TL'lik yayınlanan ilanların gerçek olmadığı aktarıldı. 

ŞİKAYETLERİ ELE ALDI

 Reklam Kurulu, bu ve bunun gibi 15 ayrı reklamı da duyurdu. Bu reklamların yanıltıcı nitelik taşıdığını değerlendiren kurul, reklama durdurma cezası uyguladı.

Reklam Kurulu, 3 TL, 5 TL, 990 TL, 1.050 TL, 1.950 TL, 11 bin 111 TL, 22 bin 222 TL gibi çeşitli fiyatlarla ilanı veren emlak firmalarının da reklamlarını kaldırdı. Kurul; 99 bin 999 TL, 100 bin TL, 111 bin 111 TL, 125 bin TL gibi fiyatlı ilanları araştırmaya başladı.

Kaynak: Haber Merkezi