Emeklilere yönelik 2018 yılında bayram ikramiye ödemelerine geçtiğimiz aylarda yüzde 50 zam yapılarak 3 bin TL seviyesine çıkarılmıştı. Emeklikler, yükselen enflasyon nedeniyle hem emekli maaşlarına hem de bayram ikramiyelerine yapılan zammı yetersiz bularak tepki göstermişti.

6sad.jpg

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklama ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 16 Haziran'a kadar ödeneceğini duyurarak , "Takvim üzerinde çalışmalar devam ediyor ve bunu bayramdan önce açıklayacağız. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve takvim yakında açıklanacak" ifadelerini kullanmıştı.

Ünlü zincir market nakit ödemeyi kaldırıyor mu? Sadece kart geçecek Ünlü zincir market nakit ödemeyi kaldırıyor mu? Sadece kart geçecek

BAYRAM İKRAMİYELERİ E-DEVLETTE “ÖDEME” OLARAK GÖZÜKÜYOR

Bakan Işıkhan'ın açıklamasına ardından e-devlet üzerinde emeklileri ilgilendiren bazı değişiklikler yapıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında "Emeklilere bayram ikramiyesi talebi ve taksitli ödemeler" bölümüne giren emekliler, bayram ikramiyesi olarak ödenecek 3000 liranın yanında "Ödendi" ifadesini gördüler. Sayfa kısa bir süreliğine değişti; normalde önceki yılın ikramiye ve kademe artış ödemeleri görüntülenirken, şimdi "Emekli ikramiye kaydı bulunamadı" ifadesi görünmeye başladı.

BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDEMELERİ 10 HAZİRAN’DA

Önceki bayramlarda da "Ödendi" ifadesinin kullanıldığı ve bu durumun SGK ile bankalar arasındaki ödeme protokollerinden kaynaklandığı anlaşıldı. Önümüzdeki günlerde kesinleşecek takvime göre, SGK ilk aşamada ödemeyi bankaya yapacak, ardından belirlenecek takvime göre bankalar, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine ödeme yapacak. Resmi bir açıklama henüz yapılmamış olsa da, kaynaklar emeklilik ikramiyesi ödeme tarihinin 10 Haziran olabileceği tahmin ediliyor. Milyonlarca emeklinin maaşlarını kurbanlık alımına harcadığı göz önüne alındığında, ödemenin bayramdan yaklaşık bir hafta önce tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: kamusonhaber