Moriwaki, Türkiye'de depremlerin doğudan batıya doğru bir domino etkisiyle ilerlediğini belirtti. Ayrıca, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin, Hiroşima'ya atılan atom bombasından 17 kat daha güçlü olduğunu ifade ederek ve dikkat edilmesi gereken üç şehir üzerinde durdu.

japon-deprem-uzmani-her-an-olabilir-dedi-ve-deprem-bekledigi-illeri-siraladi-hazir-olun-uyarisi-kfet-cover.webpJAPON DEPREM UZMANI MORİWAKİ: "DOMİNO TAŞI GİBİ"

Türkiye’deki depremler hakkında konuşan Moriwaki, Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda katılımcılara hitap etti. Türkiye'de depremlerin doğudan batıya doğru bir domino etkisi yarattığını ifade etti.

"MARAŞ DEPREMİ HİROŞİMA BOMBASINDAN 17 KAT DAHA GÜÇLÜ"

Maraş'ta meydana gelen depremin, Hiroşima'ya atılan atom bombasından 17 kat daha fazla enerji açığa çıkardığını söyleyen Moriwaki, "Depremler bazen büyüklük olarak küçük görünse de güç olarak çok büyük olabilir. Bingöl'de meydana gelen depremler sadece bir katman kırdı, bin katmanlı bir enerjinin sadece küçük bir parçası serbest kaldı," dedi.

indir-2.jpg

"TÜRKİYE CAN KAYBINDA ÜÇÜNCÜ SIRADA"

Türkiye'nin deprem kaynaklı can kayıplarında dünya üçüncüsü olduğunu belirten Moriwaki, "Bu tablo, Türkiye’nin depremle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini gösteriyor. Büyük depremler sık olmasa da can kaybı yüksek. Bu da hazırlıksızlığın bir sonucu," diye ekledi.

indir-1.jpg

Balıkesir Ayvalık'ta 'kaçak yapıların' yıkımı sürüyor Balıkesir Ayvalık'ta 'kaçak yapıların' yıkımı sürüyor

"OLMAZ DENİLEN YERLERDE DE DEPREM OLUYOR"

Depremlerin her yerde meydana gelebileceğini vurgulayan Moriwaki, "Adana’dan Kıbrıs’a kadar uzanan bölge tamamen deprem riski altında. Ayrıca, Bingöl, Karlıova, Muş ve Bitlis gibi bölgelerde de deprem riski yüksek. Eskiden Konya, Karaman, Niğde’de deprem olmadığı düşünülüyordu ama şimdi bu bölgelerde de depremler oluyor. Depremler her yerde olabilir," dedi.

DEPREM ÖNCESİ TOPRAK HAREKETLERİ

Japonya'da yapılan araştırmalara değinen Moriwaki, deprem öncesinde toprak yükselmesi gibi belirtilerin uydu teknolojileri ile takip edildiğini belirtti. "Depremin nerede ve ne zaman olacağını tahmin etmek zor, ancak uydu teknolojileri ile toprak hareketlerini izleyerek bazı ipuçları elde edebiliyoruz," diye açıkladı.

indir.jpg

"İZMİR VE İSTANBUL'DA YAŞAYANLAR KADAR ENDİŞELENMESİNLER"

Türkiye'nin 81 ilinde seminer verdiğini belirten Moriwaki, Iğdır’ın 2. derece tehlikeli bölgede yer aldığını ancak büyük bir deprem riski taşımadığını ifade etti. "Iğdır'da büyük bir deprem beklenmiyor. Fay hattı olduğu için küçük depremler olabilir ama İstanbul veya İzmir'de yaşayanlar kadar endişelenmeye gerek yok," dedi.

Kaynak: Haber Merkezi