Sultan Fatih’in fetih emaneti Ayasofya Camii'nde skandal olaylar yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camii'ne giren turist görünümlü bir provokatörün, Yunanistan bayrağı açarak "Sevgili şehrim, sonsuza kadar Yunan" notuyla paylaştığı skandal fotoğraf büyük tepki topladı. Tarihçi Talha Uğurluel ve Tarih Profesörü Ahmet Şimşirgil, hatalı politikalarla Ayasofya’yı aslından uzaklaştırma girişimlerinde bulunan hükümete ve Kültür Bakanlığı’na ağır eleştiriler yönelttiler.

Geçtiğimiz Haziran ayında Ayasofya Camii’nin önünde Yunan bayrağının açıldığı provokatif olayın ardından, geçtiğimiz gün de Ayasofya’nın üst katında özel bir firmanın işletmesine verilen ve yalnızca bilet alınarak girilebilen bölümde Yunan bayrağı açılması tepkilerin odağına yerleşti. Ayasofya Camii’ni asıl manasından uzaklaştırarak ticari bir meta olarak gören zihniyeti eleştiren Tarihçi- Yazar Talha Uğurluel, “Bu yapı Türkiye’deki hiçbir camii ile ile Sultanahmet Camii ile bile kıyaslanamaz, Siyasi bir anlamı vardır, her şeyi ile Fatih Sultan Mehmed’in arzu ettiği şekilde ibadete açılmak zorundadır. Ayasofya Cami’nin üst katı özel bir firmaya kiraya verilemez. Özel sektör tarafından müze olarak işletilemez.” dedi

ÖNLEM ALINMAZSA YARIN AYİN DE YAPARLAR

Yunan vatandaşının Ayasofya Camii’nin üst katında bayrak açtığı provokasyon haberini X hesabından alıntılayan Tarihçi- Yazar Talha Uğurluel  “Bunun olacağını 21 Ocak Pazar günü Ayasofya Cami önünde çektiğim videomda söylemiştim. Hatayı görmek yerine, yalan söylüyor diye saldırarak susturmaya, yanlışa yanlış diyen insanlarımızı manipüle etmeye çalışmışlardı. Ve söylediğim ilk şey oldu. Eğer önlem alınmazsa yarın Ayasofya Cami’nin üst katında ayin sahneleri de görme olasılığımız malesef var.” şeklinde ifadeler paylaştı.

AYASOFYA CAMİİ FARKLIDIR DİĞER CAMİLERE BENZEMEZ

Bakan Yerlikaya açıkladı Mardin ve Diyarbakır Belediyelerine soruşturma başlatıldı Bakan Yerlikaya açıkladı Mardin ve Diyarbakır Belediyelerine soruşturma başlatıldı

“Bir kez daha söylüyorum! Ayasofya Cami Türkiye’mizin dört bir köşesindeki diğer camilerimizden çok farklıdır.” diyen Talha Uğurluel “ Ayasofya Camii, Osmanlı Devleti’nin başkenti İstanbul’un Ulu Camisidir. İstanbul’un Fethi’nin sembolüdür. Bu yapı Sultanahmet Camii ile bile kıyaslanamaz, Siyasi bir anlamı vardır, her şeyi ile Fatih Sultan Mehmed’in arzu ettiği şekilde ibadete açılmak zorundadır. Bu,Türkiye’nin bir numaralı Ulu Camisi Olan Ayasofya Cami’nin üst katı özel bir firmaya kiraya verilemez. Özel sektör tarafından müze olarak işletilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

YARIN AYİNLERE DE BAŞLARLARSA ŞAŞIRMAYALIM

Skandal olaya bir tepki de tarihçi- yazar akademisyen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil den geldi.  Şimşirgil “Memnun oldun mu Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yarın ayinlere de başlarlarsa şaşırmayalım. Ne de olsa bir şirketin elinde, bastır parayı, gece yap ayinini. Demedi demeyin!” ifadeleriyle yaşanan skandala tepki gösterdi.

Editör: Süper Kanal TV