Muharrem İnce, 100 bin imzayı dördüncü günde aşarak 3. cumhurbaşkanı adayı oldu Muharrem İnce, 100 bin imzayı dördüncü günde aşarak 3. cumhurbaşkanı adayı oldu

Millet İttifakı'nın beş üyesi, Saadet Partisi Genel Merkezi'nde bir araya geldi. Toplantıya İYİ Parti Lideri Meral Akşener katılmadı. Toplantının yaklaşık 5 saat sürdüğü ve "Yarının Türkiye'sini inşa ve ihya etmekte kararlıyız" mesajının verildiği ortak açıklamada, 85 milyon insanın hiçbir ferdinin dışarda bırakılmayacağı ve güveninin boşa çıkarılmayacağı vurgulandı.

Toplantının arkasındaki sebep, İYİ Parti Lideri Meral Akşener'in CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşı yaptığı açıklamalardı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun daveti üzerine beş liderin bir araya geldiği toplantıya, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da katıldı.

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, Millet İttifakı'nın Türkiye'yi inşa etmek ve geleceğini ihya etmek için kararlı olduğu vurgulandı. Toplantının içeriği hakkında herhangi bir detay açıklanmadı, ancak liderlerin Türkiye'nin demokratik geleceği ve siyasi sahnedeki konumları hakkında fikir alışverişinde bulundukları tahmin ediliyor.

Açıklamada şöyle denildi:


"Millet İttifakı olarak, bugün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geldik. Ülkemizin tüm toplum kesimlerinin en geniş yelpazede temsil edildiği ve bizatihi milletimizin kurduğu masamız ilk gün hangi ilke ve hedefler doğrultusunda kurulduysa, bugün de yine aynı istikamette çalışmalarına devam etme kararlılığındadır.
Hiçbir gelişme milletimizin deprem felaketi dolayısıyla yaşamakta olduğu acıların ve bu acılara sebep olan yönetim zafiyetinin üstünü örtemez. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, bütün bu yönetim zafiyetlerine son vereceğimizi ve ayrıca tüm vatandaşlarımızı güvenli şehirlerde ve güvenli konutlarda yaşatmak için gerekli tedbirleri alacağımızı taahhüt ediyoruz. Millet İttifakının belediye başkanları da şimdiden bu taahhütlerin gereğini yerine getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.
Bizler, yola çıktığımız ilk günden beri ortak akıl, istişare ve uzlaşı ile bir süreç yürütüyoruz. Yeni bir dönemin şafağında olduğumuzun bilinciyle; bu topraklarda umudu yeniden yeşertecek ve güzel ülkemizde insan onuruna yaraşır hayat şartlarını hep birlikte tesis edeceğiz.
Düne ve bugüne sıkışmadan, “Yarının Türkiye”sini inşa ve ihya etmekte kararlıyız! Bizler, 85 milyon insanımızın hiçbir ferdini dışarda bırakmadan, hiç kimsenin kalbini kırmadan, güvenini boşa çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz.
Hedefimiz; kaybedeni olmayan bir zaferdir!
Bu çerçevede; bir önceki toplantımızda karara vardığımız gibi, 6 Mart Pazartesi günü tekrar Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Ortak bir anlayışa ulaştığımız 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda nihai açıklamayı kamuoyu ile paylaşacağız."

Beş parti Pazartesi günü saat 14:00'de Saadet Partisi Genel Merkezinde tekrar bir araya gelerek ittifakın adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu ismini açıklaması bekleniyor.