Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) yönetimi, et fiyatlarındaki kriz durumunu değerlendirmek üzere Et ve Süt Kurumu (ESK) yöneticileriyle bir araya geldi. Yapılan açıklamada, et fiyatlarında yaşanan artışın önümüzdeki 2-3 yıl boyunca devam etmesinin beklendiği vurgulandı.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) yönetimi, et fiyatlarındaki krizi Et ve Süt Kurumu (ESK) yetkilileriyle görüşmek üzere 2 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.
Açıklamada ise ESK ile ilgili görüşmelerde ortaya çıkan şu notlara yer verildi:

Türkiye enflasyonda zirveyi zorluyor! Afrika'yı bile geride bıraktık.. Türkiye enflasyonda zirveyi zorluyor! Afrika'yı bile geride bıraktık..
"Kesim fiyatları yükselecek diye besiciler hayvanlarını ellerinde tutuyorlar. Sosyal medya paylaşımları bu konuda çok etkili. Bu paylaşımlar her zaman vardı ancak aynı zamanda kırsalda bulunan küçük işletmelerin sayısı ciddi anlamda azalmasına karşın büyüklerin pazarda toplamdaki payı artmış. Bu fiyat konusunda bir kısır döngü oluşturuyor. Tabii pahalılığın özünde piyasada üretimin azalmış olması yatıyor. 2015 yılında körüklenen kontrolsüz hayvan ithalatı, içeride üreticinin zarar etmesine sebep verdi ve kırsaldaki üretim rekabet edemeyince yerli üretici üretimden çıktı."

FİYAT ARTIŞI 2-3 YIL DAHA DEVAM EDECEK

Toplantı sonucunda et fiyatlarının önümüzdeki 2-3 yıl boyunca artmaya devam edeceği öngörülürken Anaç hayvanların kesilmesi ve dengeleri bozan ithalatların sektörü bu duruma getirdiği ifade edildi.

"Yaklaşık 90 milyon nüfusu beslemekle sorumlu olan üreticilerin çıkarlarına ters düşen popülist siyasi hamleler yapmanın ne kadar yanlış olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Bundan sonra et fiyatları enflasyon oranında artmaya devam eder. Kimse bu denklemin önünde duramaz. En iyi şartlarda 2-3 yıl içinde arz talep dengelenir ve alım gücüne göre daha uygun fiyattan et yeriz. O zamana kadar et cep yakmaya devam eder"

Editör: Süper Kanal TV