Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), ekonomik şartların değişkenliğini dikkate alarak, sigortalıların haklarının daha iyi korunabilmesi ve hasar ile primler arasındaki dengeyi sürdürülebilir kılmak için yeni bir hasar maliyet endeksi sistemini devreye soktuğunu açıkladı. Bu yeni sistem, 1 Mayıs 2024 tarihinden itibaren zorunlu trafik sigortası kapsamında uygulanmaya başlandı.

traf.jpg

FİYAT DEĞİŞİMLERİ DİKKATE ALINARAK HESAPLANACAK

Trafik sigortası primleri, her ay güncellenecek bir endeks ile belirlenecek. Bu endeks, asgari ücret, araç yedek parçaları, bakım ve onarım maliyetleri ile motorlu taşıtların fiyatlarındaki değişiklikleri içerecek şekilde hesaplanacak. Sigorta primlerinin hesaplanmasında, aracın modeli, yaşı ve sahibinin yaşadığı bölge gibi faktörlerin yanı sıra, bu endekste yer alan maliyet unsurlarının değişimi de dikkate alınacak.

zorunlu-trafik-sigortasi-fiyatlarinda-indirim-istedi-1639290156.jpg

MAYIS AYINDA YÜZDE 3 ARTIŞ YAPILACAK

Yeni düzenlemeye göre, endeks hesaplamasında asgari ücretin yüzde 45'lik artışı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen yedek parça ve aksesuarların yüzde 30'luk fiyat artışı, motorlu araçların yüzde 15'lik fiyat artışı ve kişisel ulaştırma araçlarının bakım ve onarım hizmetlerindeki yüzde 10'luk fiyat artışı dikkate alınacak. SEDDK'nin belirlediği bu yeni kriterlere göre, Mayıs ayı için zorunlu trafik sigortası primlerinde en fazla yüzde 3 oranında bir artışa izin verilecek.

Bağ-Kur’lu esnaf ve ev hanımları için müjdeli haber Bağ-Kur’lu esnaf ve ev hanımları için müjdeli haber
Editör: Süper Kanal TV