Türkiye, 3 gün sonra gerçekleştirilecek olan 31 Mart yerel seçimlerine odaklanırken, seçimlerde oy kullanmamanın cezası olup olmadığı da merak konusu oldu.

Türkiye'de seçimler, demokrasinin en önemli unsurlarından biriyken, yapılan seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur.

Oy kullanma zorunluluğu yasal bir çerçevede düzenlenmiştir. Bu nedenle, seçimlerde YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. 2023 yılında yapılan genel seçimlerde oy vermeme cezası 300 lira olarak belirlenirken, bu kişilere ceza tebligatı gönderiliyor.

Bursa Büyükşehir Meclisi'nden eski Başkan Aktaş'ın faaliyetlerine oy birliği Bursa Büyükşehir Meclisi'nden eski Başkan Aktaş'ın faaliyetlerine oy birliği
Yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası var mı? İşte bilmeniz gerekenler!

OY KULLANMAYANA CEZA UYGULANACAK MI?

Türkiye'de oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçmen kütüğüne kayıtlı olan her Türk vatandaşı, seçime katılmak zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oy kullanmadığı tespit edilen seçmenlere cezai işlem uygulanır.

OY KULLANMAMA CEZASI 2023 YILINDA 300 TL

Oy kullanmama cezası, 2010 yılında 22 TL olarak belirlenmişti. 2023 yılında yapılan genel seçimlerde ise bu ceza 300 liraya yükseltildi. Oy vermeyen seçmenlere ceza tebligatı gönderiliyor ve ödemeler Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar aracılığıyla yapılabiliyor.

SEÇİMDE OY KULLANAMAYACAK KİŞİLER

Ayrıca kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamayacak.

 

Editör: Süper Kanal TV