Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yerel basının sorunları ve hakları üzerine konuştu. Arıkan, yerel basının sorunlar kan ağladığını belirterek, kötü ekonominin en çok yerel basını etkilediğini belirtti. Arıkan, “Bu konu ile ilgili adım atılması gerekiyor” dedi.

TÜRKSAT, YEREL BASINI DOLAR KURU ÜZERİNDEN YOK ETMEKTE

Yerel içerikli kanalların TÜRKSAT kirasını dolar üzerinden ödediğine dikkat çeken Arıkan, yetkili kişilerin TÜRKSAT kirası konusunda dolar kurunu 30’a sabitlediğini belirterek, “Sağ olsunlar, yetkili arkadaşlarımız dolar kurunu 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak kaydıyla 30 TL'ye sabitlediler. Doların 32,37 TL olduğu bir zamanda bu yapılan ancak yerel basın mensuplarıyla alay etmektir. Hani bu ülkede dolar üzerinden ticaret yasaklanmıştı? Devletin kurumu olan TÜRKSAT, milletin sesini duyuran, hem de haberi direkt olarak sokaktan, haneden alan yerel basını günden güne dolar kuru üzerinden yok etmekte” dedi.

Bin 44 hakim ve savcının atamaları yapıldı Bin 44 hakim ve savcının atamaları yapıldı

“İKTİDARIN BU DÜZENLEMELERDEN HABERİ YOK DEĞİL”

İktidarın bu sorunlardan habersiz olmadığını belirten Arıkan, birçok sorunun olduğunu kaydederek, “Üzerinde konuşulması gereken dezenformasyon yasası var, gazetecilere yeşil pasaport verilmesi meselesi var, sosyal medya düzenlemesi var, hibe ve kredi destekleri var. Belediyelerde çalışan yerel medya mensuplarının sarı basın kartı alma meseleleri var. Elbette, iktidarın bu düzenlemelerden haberi yok değil” ifadelerini kullandı.

 “MECLİS ÇATISI ALTINDA BU KONUYU GÜNDEME GETİRELİM”

Anadolu Ajansının Haziran 2023 tarihli raporuna atıfta bulunan Arıkan, raporda bahse konu olan sorunlara değinildiğini belirterek, “Bu rapor içerisindeki gerçekler, uygulamalar maalesef görmezden gelinmekte. Kıymetli milletvekilleri, esas mesele, bunu yapacak bir iradenin olmasıdır. Gelin, Meclis çatısı altında bu konuyu gündeme getirelim” dedi.

Kaynak: Milli Gazete