Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, bir okuyucusunun “Nasıl algı yapıp farklı konular yazarsan yaz, bu millet süte zammı da görüyor, yumurtaya yapılanı da, bu millet doğalgaza elektriğe yapılan zammı da görüyor, petrol varil fiyatı düştüğü halde benzine yapılan zammı da” şeklindeki yorumuna yanıt verdi. Karahasanoğlu, 2002 yılı ile bugünkü fiyatları kıyaslarken “Asgari ücretlinin zararına bir durum yokmuş.. Ürüne zam gelmiş. Ama alınan maaşa da zam gelmiş” dedi.

Karahasanoğlu’nun bugünkü “28 Şubat’ı yazıp, süt/yumurta zamlarını mı unutturuyoruz?” başlıklı yazısının bir kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanlığı taraflıdan alınan kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı Cumhurbaşkanlığı taraflıdan alınan kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı

Ne deniliyordu yorumda? Süte zammı yaz.. Yumurtaya yapılanı yaz. Doğalgaza, elektriğe gelen zammı yaz.. Petrol dünyada düştüğü halde, bizde zam yapıldığını yaz.. Buyrun yazalım.
AK Parti iktidara geldiğinde, yani 2002 yılında 1 litre süt 1 TL. Şimdi 20 TL. Kaç katı? 20 katı..
Yumurtanın fiyatı, 2002 yılında 12 kuruş. Şimdi 2,5 TL. Yaklaşık 21 katı.
Yorumcumuz vermemiş ama, ben bazı ürünleri daha listeye ekleyeyim ki, iş danışıklı dövüş gibi yorumlanmasın..
Makarna 2002 yılında 48 kuruş. Şimdi 7 TL. Yaklaşık 13 katı. Şekerin kilosu 2002 yılında 1.3 TL. Bugün 25 TL. Yaklaşık 20 katı. Ekmek 2002 yılında 20 kuruş. Milleti, “aptal oldukları için ekmek yiyorlar” diye tahkir eden Cihan Kolivar benzeri riyakarlar ne derlerse desinler, gerçek şu ki, ekmek bugün 5 TL. 2002’ye göre 25 katı..
Peki, asgari ücret 2002’de ne kadardı, bugün ne kadar? Yok yok yüreğinize inmesin.. Bana nefret katsayınızı artırmayın.. “Zaten nefret ediyorduk, daha fazlasını hakkediyorsun” diyerek, kinlenmeyin.. 2023 yılı asgari ücretini söyleyerek, 5 gün sonra yürürlüğe girecek asgari ücret üzerinden hesap yapmayacağım.. “Dur bakalım, asgari ücret zamlandığı gün, sütün, yumurtanın, ekmeğin kaç lira olacağını bilmiyoruz” diyeceklerle, kısır tartışmaya girmeyeceğim.. 5 gün sonra yürürlüğe girecek olan 8,500 TL’lik asgari ücreti bir kenara bırakıp. Şu an ki asgari ücret ile, 2002 asgari ücretini kıyaslıyorum. 2002’de asgari ücret net 185 TL. Bugün ise, 5.500 TL.
Yani? Yani ekmekten süte, yumurtaya, makarnaya kadar her üründe (birçoğunda 20 kat ama) en fazla 25 kat artan fiyatlar, asgari ücrette 30 katı artmış.. Demek ki ne imiş? Asgari ücretlinin zararına bir durum yokmuş.. Ürüne zam gelmiş. Ama alınan maaşa da zam gelmiş. Ürüne 20 kat, en fazla 25 kat zam gelmiş. Ki; bu yükselişte, Rusya ile Ukrayna arasındaki 50 yılda ancak karşılaşacağımız savaş gerçeği de var.. Asgari ücrete 30 kat zam gelmiş. Yılbaşından itibaren uygulanacak maaşa göre ise, 45 kat zam gelmiş..