Son yıllarda büyük çapta gelir elde ettiren mesleklerden biri olan yazılım ve kodlama için geleceğin en çok rağbet görecek mesleklerinden biri olacağı yönünde genel bir görüş hakimdi. Hatta  uzun zamandır birçok sektör yöneticisi, kod yazmayı, başarı için hayati beceri olarak görüyordu.  Ancak üst düzey bir isimden gelen açıklama tüm yazılımcıları hayal kırıklığına uğratırken bu geleneği bozacak gibi duruyor. Nvidia CEO'su Jensen Huang, "Kodlama öğrenmeyin" dedi.

iPhone 16'nın maketleri sızdırıldı! iPhone 16'nın maketleri sızdırıldı!

Huang, Dubai'de düzenlenen Word Government Summit'te konuşurken yapay zekanın elde ettiği hızlı gelişim nedeniyle kod yazmayı öğrenmenin artık teknoloji sektörüne girmek isteyenlerin önceliği olmaması gerektiğini ifade etti. Jensen Huang: "Kodlama öğrenmeyin. Bu işi artık yapay zeka yapacak." dedi.

ÖĞRENMEK İÇİN UZUN SÜRELER HARCAMAYA GEREK YOK 

Üretken yapay zeka alanında kaydedilen ilerlemeler sayesinde doğal dil işleme, kodlamanın geleceği olma yolunda umut vaat ediyor ve genç profesyonellerin belirli kodlama dillerini öğrenmek için yüzlerce saat harcaması ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

 "BU YAPAY ZEKANIN MUCİZESİDİR"

Huang yaptığı açıklamada, "Bizim işimiz, kimsenin programlama yapmak zorunda kalmayacağı bir bilgisayar teknolojisi yaratmak. Programlama dilinin insan olduğunu, dünyadaki herkesin artık bir programcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yapay zekanın mucizesidir" ifadelerini kullandı.

Nvidia CEO'su, kod yazmayı öğrenmek için harcanan zamanın tarım, biyoloji, üretim ve eğitim gibi sektörlerdeki uzmanlığa yatırılması gerektiğini belirtti.