Emekli bayram ikramiyesi komisyondan geçti! Emekli bayram ikramiyesi komisyondan geçti!

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel istihdama yapay zekanın muhtemel etkilerini irdeleyen "Yapay Zeka ve İşin Geleceği" başlıklı bir rapor yayımladı.

Raporda, yapay zekanın küresel ekonomiyi derinden etkileyerek yeni bir sanayi devrimine benzer bir değişime yol açabileceği vurgulandı. Raporda dikkat çekilen en önemli noktalardan biri ise yapay zekanın etkilerini öngörmek zor olduğu ve istihdam piyasasında üretkenliği artırırken bazı işleri insan işgücünün yerine geçirebileceği oldu.

YÜKSEK ÜCRETLİLERİ ETKİLEYECEK

Yine aynı raporda, yapay zekanın küresel istihdamın yüzde 40'ını etkileyebileceği ve gelişmekte olan ekonomilerin bu değişime daha az direnç gösterebileceği, ancak aynı zamanda yapay zekanın faydalarından daha az yararlanabileceği öne sürülüyor. Raporda ayrıca, yapay zekanın ülkeler arası gelir eşitsizliğini artırabileceği ve önceki otomasyon dalgalarının aksine, yüksek ücretli çalışanları da etkileyebileceği uyarısında bulunuluyor.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva da konuyla ilgili bir makalede, yapay zekanın istihdam piyasasında neden olabileceği risklere dikkat çekerek, teknolojinin toplumsal gerilimleri artırma potansiyeline sahip olduğunun altını çizdi. Georgieva ayrıca politika yapıcıların erken önlemler alarak yapay zeka geçişini daha kapsayıcı hale getirmesi gerektiğini belirtti.