Verilen devlet destekleri içinde en kapsamlısı olacağı belirtilen vatandaşlık maaşı projesinde sona gelindi. Ekonomik zorluk yaşayan ve temel ihtiyaçlarını karşılamayan bireyler için devreye alınacak vatandaşlık maaşı ödemeleri için ilk açıklama geldi.

Aile bazlı vatandaşlık maaşı uygulaması için yakın zamanda başvurular alınmaya başlanacak.

cuzdan1.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emekli maaşları, işsizlik maaşları, doğum yardımları, engelli maaşlarının dışında aylık olarak yapılması planlanan yeni bir ödeme türü üzerinde çalışılıyor.

Araç almak isteyenler artık bu yöntemi kullanıyor! Araç almak isteyenler artık bu yöntemi kullanıyor!

Geçtiğimiz yıl Aile ve Sosyal Hizmetler eski Bakanı Derya Yanık, tarafından duyurusu yapılan vatandaşlık maaşlarına ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da bir açıklama yaptı. Bakan Göktaş aile bazlı vatandaşlık maaşı uygulamasını başlatacaklarını söyledi.

cuzdan2.jpg

Geçim sıkıntısı çeken binlerce aile de vatandaşlık maaşı için gün saymaya başladı. Vatandaşlık maaşı almak için gerekli şartlar da belli olmaya başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, gelir tamamlayıcı aile destek sistemini hayata geçireceklerini söyledi. Bu kapsamda 'Aile bazlı vatandaşlık maaşı' uygulamasını hayata geçireceklerini belirten Bakan Göktaş, ev hanımlarının emekliliğine de destek sağlayacaklarını söyledi.

Vatandaşlık maaşı ile ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenecek. Vatandaşlık maaşı uygulaması hane başına gelire göre hesaplanacak. Hane geliri asgari ücretin üçte ikisinin altında olan kalan aileler vatandaşlık maaşı almak için başvuru yapabilecek. Verilecek maaş aile fert sayısına göre de değişiklik gösterecek.

Kaynak: Yenişafak