ABD’den gelen bankacılık krizi haberleri sonrası para piyasalarında oldukça hareketli anlar yaşanıyor. Dolar endeksi yükselişe geçerken Türkiye’de de dolar kuru uzun zamandır aşmakta zorlandığı 19 TL barajını kırmış olarak gözüküyor.

Dolar borcu olan ya da dolar yatırımı yapmak isteyen vatandaş ise ne yapacağı konusunda oldukça kararız. Dolar kurunu yüksek bulanların yanı sıra doların Kur Korumalı Mevduat hamlesiyle Merkez Bankası tarafından zorla tutulduğunu düşününeler de var. Bu konuda fikirlerini sosyal medyada paylaşan ekonomist Evren Devrim Zelyut ise dolar kuru için korkutucu bir senaryo çizdi.

Togg'a ön siparişte son saatler Togg'a ön siparişte son saatler

"DOLAR KURU İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI"

Twitter sayfasından dolar kuru için iki konunun çok önemli olduğunu ifade eden Zelyut kırılma için geri sayımın başladığını ifade etti.

Zelyut uyarı niteliğindeki paylaşımında şunları yazdı:

“Doların bankalarda 19'u aşması 19/20 arasında beklediğimiz kırılma için geri sayımın başladığını gösteriyor. 2 konu önemli: 1-Firma girdi maliyetleri kurla artmaya devam ediyor bu da enflasyonun devamını sağlıyor 2-Depremle artacak çifte açık da fiyatları sert yukarı çekecektir”