Asgari ücrete dair görüşmelerin ilki 7 Aralık'ta, ikincisi 14 Aralık'ta son ve üçüncü toplantı ise 20 Aralık'ta toplanmıştı. İlk üç toplantıda işveren temsilcisi TİSK ile işçi temsilcisi Türk-İş arasında uzlaşma çıkmadı. Bugün Beştepe'de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK temsilcisi Özgür Burak Akkol arasındaki görüşme sonrasında asgari ücret yüzde 54.54 artışla 8 bin 506 lira olarak belirlendi.

Asgari ücretin belirlenmesinde 9 bin TL teklifte bulunan Türk-İş'in masada yer alamaması tepkileri beraberinde getirirken, ünlü ekonomist Şeref Oğuz'dan dikkat çeken yorum geldi. 

Oğuz, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine yakın bir tarihte asgari ücrete bir zam daha yapılacağı görüşünü dile getirdi. 

Habertürk TV yayınında konuşan Oğuz, şunları söyledi:

EYT'de bu detayı atlayan emekli olamaz! İşte 1999 öncesi yıllara göre değişen prim şartı EYT'de bu detayı atlayan emekli olamaz! İşte 1999 öncesi yıllara göre değişen prim şartı

"Zammın büyüğü seçimden az önce... Asıl zam, enflasyonun şubat ayında izleyeceği seyir çerçevesinde, nisanda çok büyük bir zam gelecektir. Enflasyonun 10 - 15 puan üzerinde olacaktır. Burada soru şu olmalıdır. Enflasyon nereye varacaktır? Asgari ücreti geçen sene bu vakitte yine tartışıyorduk. DİSK 'ben masaya oturmam', Türk İş 'benim kırmızı çizgim, mavi çizgim' diye konuştu. Sonra Cumhurbaşkanı geldi, 'yüzde 55 yapacağım' dedi. Enflasyonun geldiği noktada bizzat TÜSİAD 'Ya kardeşim, ücretlere zam yapmalıyız' dediği zaman ara zam yapıldı (...)"