TÜVTÜRK, milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Kış aylarında kullanılan kar lastiği ve zincir kullanımı hakkında bu bilgileri bilmeyenin aracı muayeneden geçemez.

TÜVTÜRK, resmi internet sitesinden konuya ilişkin olarak, araç lastiklerinin diş derinliği kontrolleri sırasında yapılan değişiklikleri bildirildi.

Bildirilen değişiklik kapsamında, muayene için lastik diş derinliğinin en az 1,6 mm olması gerektiği belirtilirken, yola elverişlilik muayenesi için bu limitin 2 mm olduğu dile getirildi.

Bu nedenle, sürücülerin lastiklerin diş derinlikleri hakkında değiştirilen bu kural milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiriyor.

Bakan Yerlikaya tatilin bilançosunu açıkladı Bakan Yerlikaya tatilin bilançosunu açıkladı

YENİ DÜZENLEME

Hayata geçirilen bu düzenlemeye göre, araç sahiplerinin muayenelerindeki değişiklikler şu şekilde:

- Araç muayenesi için lastik diş derinliği en az 1,6 mm olmalı.

- Aracın yola elverişlilik muayenesi için lastik diş derinliği en az 2 mm olmalı.

Picture background

Bu değişiklikler, sürücülerin araç muayenesini daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamalarını sağlamak, daha güvenli bir yolculuk için yapılmıştır.

Alınan bu kararla birlikte artık, yaz - kış lastik değişimi gibi zaman alıcı işlemler yapılmayacak, bunun yerine, lastiklerin yeterli diş derinliğine sahip olup olmadığı gibi araç güvenliği açısından hayati öneme sahip olan kontroller gerçekleştirilecektir.

İLGİLİ HABERLER

Kaynak: Haber Merkezi