Türkiye haritasına yeni bir il daha eklenecek! TBMM tarafından yapılan duyuruya göre, Türkiye’nin 82. ili olacak olan ilçe belirlendi.

Bursa Milletvekili Nurhayat ALTACA KAYIŞOĞLU’nun meclise sunduğu “İnegöl Adıyla Yeni Bir İl Kurulması Hakkında Kanun Teklifi”, büyük yankı uyandırdı. Kanun teklifi, kabul edilmesi durumunda Türkiye’ye yeni bir il daha ekleyecek.

İnegöl, Rakiplerini Geride Bırakıyor

Kanun teklifi, İnegöl’ün Türkiye’nin 82. ili olması durumunda diğer ilçeleri geride bırakacağını gösteriyor. Teklif, önce komisyona gelecek, ardından meclis gündemine alınacak ve milletvekillerinden çoğunluk onayı alması gerekecek.

Kanun Teklifinin Detayları

Kanun teklifiyle kurulan ilde, merkezi idare tarafından oluşturulacak il teşkilatıyla ilgili işlemlerin 60 gün içinde tamamlanması öngörülüyor. Ayrıca İnegöl Belediyesi’nin İl Belediyesine dönüştürülmesine ilişkin çalışmalar da 90 gün içinde tamamlanacak.

İnegöl İl Genel Meclisi’nin kuruluş çalışmaları, kanunun yürürlüğe girmesinden sonra 60 gün içinde yapılacak seçimle belirlenecek. Ayrıca, İnegöl İl Özel İdaresinin kadro unvanları, sayıları ve dereceleri Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

İnegöl’ün Yeni Statüsü

İnegöl'de kural ihlali yapanlara anında müdahale İnegöl'de kural ihlali yapanlara anında müdahale

Kanunun kabul edilmesi durumunda Türkiye’nin 81 olan il sayısı 82’ye yükselecek ve İnegöl artık il olarak haritalarda yer alacak. İnegöl, 255 bin 32 kişilik nüfusuyla diğer ilçelerden bir adım öne çıkıyor ve ekonomik gücüyle dikkat çekiyor.

Editör: Süper Kanal TV