Türkiye'nin 5 yıllık kredi temerrüt takası (CDS) günlük olarak 19 baz puanlık bir artışla 341 baz puana ulaştı. Bu durum, risk priminin 1 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına neden oldu.

Risk primi, geçen yılki seçim sürecinin ardından önemli bir düşüş göstermişti. Seçim öncesinde 700 baz puanı test eden risk primi, Aralık ayında 300 baz puanın altına inmişti.

CDS (RİSK PRİMİ) NEDİR?

CDS, "Credit Default Swap"ın kısaltmasıdır ve kredi temerrüt takası olarak da bilinir. Finansal bir türev ürünüdür ve genellikle kredi riskini yönetmek veya spekülasyon yapmak amacıyla kullanılır. CDS'ler, bir borç verenin belirli bir borçlu tarafından ödenmemesi durumunda oluşabilecek kredi temerrüt riskine karşı koruma sağlar.

Bakan Şimşek açıkladı... Gelir beyan etmeyenlere 'pişmanlık' imkanı! Bakan Şimşek açıkladı... Gelir beyan etmeyenlere 'pişmanlık' imkanı!

Bir CDS anlaşması, bir taraftan (alıcı veya koruyucu) diğer bir tarafın (satıcı veya referans kuruluş) belirli bir borcunu ödememesi durumunda, koruyucunun belirli bir tazminat ödemesini içerir. CDS, özellikle şirket tahvilleri, devlet tahvilleri veya diğer kredi ürünleri gibi borç senetlerinin riskini yönetmek için kullanılır.

Editör: Süper Kanal TV