Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 2023 yılına ait İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu'nu paylaştı. Buna göre Türkiye, Avrupa ülkeleri ve ABD arasında en yüksek geniş tanımlı işsizliğe sahip ülke oldu.

Raporda geniş tanımlı işsizliğin ABD'de yüzde 7,2, AB'de ortalama yüzde 12, Türkiye'de ise yüzde 22,8 olduğu paylaşıldı.

 Raporda "2023'te Türkiye'de dar tanımlı işsizlik yüzde 9,4 ve geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 22,8 iken AB üyesi 27 ülke ortalamasında dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 6,2 ve geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 12,2'dir. ABD'de ise Ocak 2024 itibarıyla dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 3,7 iken geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 7,2'dir" ifadelerine yer verildi.

Çalışabilir 65,4 milyon kişinin yalnızca 22,3 milyonunun kayıtlı ve tam zamanlı olduğu belirtilirken her 5 kadından yalnızca 1'inin kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alabildiğinin altı çizildi. Rapora göre geniş tanımlı genç işsizliği yüzde 38,8, geniş tanımlı genç kadın işsizliği yüzde 48,8 oranında.

EN YÜKSEK GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİĞE SAHİP ÜLKELER

Avrupa ve ABD'de Türkiye'nin en yüksek geniş tanımlı işsizliğe sahip olan ülke olduğu belirtilen raporda en yüksek orana sahip ülkeler sıralandı.

Raporun ilgili kısmında şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında da en yüksek geniş tanımlı işsizliğe sahip ülkedir. Avrupa ülkeleri içinde ikinci en yüksek geniş tanımlı işsizlik oranına sahip ülke yüzde 20,4 ile İspanya'dır. İspanya'da dar tanımlı işsizlik ise yüzde 12,3'tür. Avrupa ülkeleri içinde geniş tanımlı işsizlik oranı en yüksek olan üçüncü ülke İtalya (yüzde 18,1), dördüncü ülke İsveç (yüzde 17) ve beşinci ülke ise Yunanistan'dır (yüzde 16,8). Avrupa ülkeleri arasında geniş tanımlı işsizlik oranı en düşük olan ilk üç ülke ise Polonya (yüzde 4,9), Malta (yüzde 5,3) ve Macaristan'dır (yüzde 6,2)."

KATİ ORANI YÜZDE 34,1

TÜİK'in resmi istihdam oranı 2023'te yüzde 48,3 olurken, DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden hareketle hesaplanan Kayıtlı Tam Zamanlı İstihdam (KATİ) oranı ise yüzde 34,1 olarak gerçekleşti.

Kadınlarda resmi istihdam oranı yüzde 31,3 iken KATİ oranı yüzde 19,5 ve erkeklerde resmi istihdam oranı yüzde 65,7 olarak açıklanmışken KATİ oranı yüzde 48,9 olarak hesaplandı.

TGC'nin 'Gazetecilik Başarı Ödülleri' sahiplerini buldu TGC'nin 'Gazetecilik Başarı Ödülleri' sahiplerini buldu

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız. (pdf)

Editör: Süper Kanal TV