Toplu ulaşım kartları artık yeni bir döneme hazırlanıyor. PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, PTT Pul Müzesi'nde toplu taşıma alanındaki bu dönüşümü anlatan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ULAŞIMDA YENİ BİR VİZYON

2024 yılı sonunda ülkenin yüzde 50'sinden fazlasını kapsamayı hedeflediklerini belirten Gülten, bir sonraki yıl ise ülkenin tamamında bu sistemin uygulanacağını vurguladı.

Türkiye Kart Projesi'nin, toplu taşıma kartlarının entegrasyonu gibi önemli ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirildiğini vurgulayan Gülten, şehirler arası seyahatlerde karşılaşılan kart karmaşasının bir çözüm bulduğunu dile getirdi.

bus-and-public-transport-1.jpg

KARTLAR ARTIK ENTEGRE EDİLECEK

Gülten, 81 ilde geçerli olacak bu yeni sistemin ayrıntılarını anlattı. Türkiye Kart'ın, toplu taşıma kartlarını birbiriyle entegre eden bir sistem olduğunu açıklayan Gülten, bu proje ile kullanıcıların her şehre gittiklerinde yeni bir kart alma zorunluluğundan kurtulacağını ifade etti.

81 İLİ KAPSAYACAK

Projenin sadece bir toplu taşıma kartı olmadığını belirten Gülten, belediyelerin kendi kartlarını da çıkarmaya devam edeceğini söyledi. Türkiye Kart'ın 81 ilde geçerli olacağını vurgulayan Gülten, bu kartların ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Gülten ayrıca, belediyelerin bu entegrasyon sürecinde önemli bir rol oynadığını da dile getirerek, bu sürecin bir yıl içinde tamamlanmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi. Kredi kartlarına da Türkiye Kart özelliği eklenebileceğini ve bu projenin dünyada eşi benzeri olmayan bir teknoloji olduğunu belirtti.

fhadhadf.jpg

KULLANIMDAKİ KARTLARIN SÜRESİ BELİRLENİYOR

İsmailağa Cemaati’nin başına geçen yeni isim açıklandı İsmailağa Cemaati’nin başına geçen yeni isim açıklandı

Türkiye Kart ekosisteminin karekod ve cep telefonuyla ödemeleri de desteklediğini ekleyen Gülten, mevcut kartların yerine Türkiye Kart'ın kullanılmasının yaygınlaşacağını belirtti. İlerleyen süreçlerde diğer kartların da bu entegrasyonun ardından kullanımdan kalkması bekleniyor.

Editör: Süper Kanal TV