Frekans ayarı yapmayanlar EURO 2024 maçları şifreli olarak ekranlara geldiğinden TRT 1’i maç saati boyunca takip edemiyorlar. Özellikle son 16 turunda oynanacak Avusturya - Türkiye maçını canlı izlemek isteyen kullanıcılar uydu ayarı için gerekli işlemleri yapmak istiyor. Salı günü saat 22.00’da yayın şifreliye döneceğinden kullanıcılar “ TRT 1 şifreli mi, TRT 1 frekansı mı değişti” sorularına yanıt arıyor. TRT 1 frekans ayarlama işlemleri ayarlar ya da kurulum menüsünden basitçe değiştirilebiliyor. TRT1 frekans güncellemesi manuel olduğu gibi otomatikte gerçekleştirilebilir. Peki TRT 1 frekans uydu ayarı nasıl yapılır? İşte, TRT 1 frekans güncelleme kısa yolu…

TRT'DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

UEFA, lisans verdiği tüm yayıncılardan "Uluslararası Yayın Hakları Sınırlılık" kuralına uyulmasını kesinlik şartıyla talep etmektedir.

Bu çerçevede UEFA, EURO 2024 yayınlarına Türkiye dışından erişilebildiği yönündeki şikâyetleri Kurumumuza “Yaptırım” uyarısıyla iletmektedir.

Belirtmek isteriz ki UEFA tarafından belirlenen sinyal seviyeleri ve uygulanması zorunlu şifreleme politikaları nedeniyle uydu sinyal gücümüzü belirli seviyenin üstüne çıkaramamaktayız.

EURO 2024 karşılaşmalarının yer aldığı TRT 1 kanalımızın canlı yayınları, Türksat 4A uydusu üzerinden ve sadece Türkiye’yi kapsayan mevcut frekans üzerinden UEFA’nın belirlediği uydu güç seviyeleri ve şifreleme politikaları çerçevesinde izlenebilmektedir.

Aynı zamanda, TRT’nin dijital platformu tabii ile Türkiye’deki izleyicilerimiz tüm cihazlardan ve akıllı TV’lerden yayınlarımızı ve EURO 2024 karşılaşmalarını izleyebilirler.

TRT 1 SİNYAL YOK HATASI NASIL ÇÖZÜLÜR?

EURO 2024 karşılaşmaları başlarken TRT 1 şifreli yayına geçiş yapıyor. Şifreli yayının gelmesi durumunda kullanıcılar TKGS güncelleme yaparak maçı kaldığı yerden izlemeye devam edebilir.

İlk olarak kullanıcılar kumandadan menü tuşuna basarak televizyonun ayarlar kısmına giriş yapmalıdır ardından ise menüden “ Kurulum seçeneğine girin ve ardından “ TKGS Güncelle” seçeneğini bulun TKGS güncelleme modu kapalı olurken güncellemeyi başlatarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Alternatif olarak sorun çözülmemesi durumunda ise menü tuşundan televizyon ayarlarına giriş yapın “TP Ekle” seçeneğine giriş yaparak güncel TRT 1 frekanslarını girin.

Frekans: 11794
Polarizasyon: Dikey (V)
Sembol Oranı: 30000
FEC: 3/4

?

EURO 2024 TRT 1 frekans ayarı televizyonun uydu alıcısının ayarlar veya kurulum menüsü üzerinden gerçekleştiriliyor.

Kurulum menüsüne giriş yapan izleyicileri, tek kanal arama menüsüne giriş yaparak uydu alanına “ "Türksat 42° E" ve Türksat Ankara Paket “ seçerek şebekede ara kısmını açık duruma getiriyor.

İkinci bir yöntem olarak TRT 1 frekans güncellemesi manuel olarak kumanda üzerinden gerçekleştirebilir. Televizyondan ayarlar bölümüne giriş yapılır ve ardından menüden “ TP Ekle” seçeneği işaretlenerek ayarlar veya kanala ayarları bölümünden “ TP Ekle” seçeneği seçilerek mavi tuşa basılır ve TP ekleme ekranına geçilir.

EURO 2024 maçları için güncel TRT 1 uydu frekans bilgileri şu şekilde;

Uydu: Türksat 4A
Frekans: 11794
Polarizasyon: V (Dikey)
Sembol Oranı: 30000
FEC: ¾

Frekans ayarlama işlemi tamamlandıktan sonra kumanda üzerinden “ Okey” tuşuna basarak frekansı kaydedebilirsiniz. Yeni eklenen kanallar genellikle kanal listesinin sonuna eklenir. Kanal listesi üzerinden TRT 1 HD’yi bularak maçları takip edebilirsiniz.

TRT 1 EURO 2024 MAÇLARI ŞİFRELİ Mİ?

Ömer Kızıl: "Önemli olan Uludağ’ı keşfetmek, doğal güzellikleri görmek" Ömer Kızıl: "Önemli olan Uludağ’ı keşfetmek, doğal güzellikleri görmek"

UEFA tarafından uygulanan uluslararası yayın hakları sınırlılık politikasına göre dünyadaki tüm resmi yayıncılar, ülke sınırlarını aşan frekanslarını EURO 2024 maçları esnasında şifreliyor. TRT 1 Uydu Frekans Bilgileri güncelledikten sonra karşılaşmalar kesintisiz ve şifresiz olarak izlenebilecek. Yukarıdaki adımları takip ederek adım adım frekans güncelleme işlemlerini yapabilir ve karşılaşmayı şifresiz takip edebilirsiniz.

A MİLLİ TAKIM SON 16 TURUNDA AVUSTURYA KARŞISINDA

A Milli Takım, F Grubu’nda Gürcistan ve Çekya takımlarını geride bırakarak adını son 16 turuna yazdırdı.

Ay-yıldızlıların üst turda rakibi D Grubu’nu birinci tamamlayan Avusturya oldu. Avusturya - Türkiye mücadelesi 2 Temmuz Salı günü saat 22.00’da başlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi