Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, küresel olarak yaygınlaşan otonom ve elektrikli araçların artmasıyla birlikte, trafik sinyallerine yeni bir ışık rengi eklenmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Trafik ışıkları için yeni düzenleme: Acil durumlarda değişecek!

Türkiye'de henüz yollarda olmasalar da elektrikli ve otonom (sürücüsüz) araçların kullanımı her geçen gün artıyor. Bu yeni araçların yükselişi, geleneksel trafik düzeninde de değişikliklere neden oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırma, otonom ve elektrikli araçların varlığıyla trafik ışıklarına ek bir renk gerekliliğini ortaya koydu.

fsdef.jpg

Malatya'da korkutan deprem Malatya'da korkutan deprem

TRAFİK IŞIKLARINA BİR RENK DAHA GELİYOR

Yapılan çalışma, trafik ışıklarına yeşil, sarı ve kırmızı renklerin yanı sıra bir de beyaz renk eklenmesi gerektiğini öne sürdü. Bu yeni beyaz ışığın, trafik sorunlarını büyük ölçüde azaltacağı iddia edildi.

Üniversite akademisyenleri, trafik akışını geliştirmek için önerilen yeni dört renkli bir sistem ortaya koydu. Bu sisteme göre, mevcut trafik lambalarındaki renklere ek olarak beyaz renk de yer alacak. Araştırmacılar, bu yenilikçi sistemin araçlar ve yayalar için trafik akışını %25 oranında iyileştirebileceğini ifade etti.

Otonom araçlar artık sadece sürücüsüz olarak hareket etmekle kalmayıp, aynı zamanda birbirleriyle ve merkezi trafik bilgisayar sistemleriyle iletişim kurarak trafik akışını geliştirmeye de yardımcı oluyor.

Araştırmacılar, bu yenilikçi sistemi gerçek dünya koşullarında test etmek amacıyla bir pilot test ortamı oluşturmayı planlıyor.