Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası  (TCMB) Başkanı Dr. Fatih Karahan, tarafından yapılan açıklamalarda aylık enflasyonun düşürmek için kalıcı ve keskin kararların süreceğine vurgu yaptı. 

 Fatih Karahan "Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır." ifadesini kullandı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) açıklamasına göre, TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmeyle alakalı basın açıklaması yayınlandı. TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmelerin olduğu aktarıldı.

Seçim sonrası ilk açıklama geldi! Merkez Bankası Başkanı Karahan'dan enflasyon vurgusu

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AÇIKLAMALARI 

Yapılan basın açıklamasında  TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun sağlanacağını açıkladı.


Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen TCMB Başkanı Karahan, "Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

Kök maaşta flaş değişiklik! Emeklileri havalara uçuracak gelişme Kök maaşta flaş değişiklik! Emeklileri havalara uçuracak gelişme

BANKALAR ENFLASYONLA MÜCADELE İÇİN DESTEK AÇIKLAMASI YAPTI

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek, bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Çakar, toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini vurguladıklarını ve Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.
Editör: Süper Kanal TV