CNN TÜRK'ün haberine göre Çalışma Bakanlığından AK Parti Grubuna gönderilen taslak 8 maddeden oluşuyordu Taslağın 3 maddesinde EYT ile ilgili olmayan konular yer alıyordu. Ancak 8 maddeli teklif 5 maddeye düşürüldü. İddiaya göre 5 maddelik EYT teklifinin 2 maddesi yürütme ve yürürlük maddelerinden oluşuyor.

Teklifin ana maddesinde, 8 Eylül 1999 öncesinde yani 4447 yasa öncesinde işe girenlerden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim gününü dolduran tüm vatandaşların emekli olabilmesi sağlanacak. Başka deyişle EYT için herhangi bir yaş sınırı bulunmayacak.

Teklifle emekli olup çalışmaya devam edeceklere yönelik teşvik primi düzenlemesi de yasal hale gelecek.

Yine teklif, taşerondan kamuya geçenlerin zorunlu olan emekliliğini de isteğe bağlı hale getirecek.

EYT teklifinin Meclis'te önce Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, ardından Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi bekleniyor.

Teklif daha sonra Meclis Genel Kuruluna inecek.

Komisyon ve Genel Kurul görüşmeleri sırasında muhalefetin başta staj mağduriyeti olmak üzere diğer sorunları da önergelerle gündeme getirmesi ve EYT'nin 1999 yılının tamamını kapsaması için bastırması bekleniyor.

5 aşamada teklif yasalaşacak:

Kanun teklifi metinleri hazırlandı

Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek

Emekli zammı ile birlikte memur ve asgari ücretliye zam gelecek mi? Emekli zammı ile birlikte memur ve asgari ücretliye zam gelecek mi?

TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak

Erdoğan'ın onayına sunulacak

Resmi Gazete'de yayımlanacak