Araç sürerken yapılan hatalardan biri cep telefonuyla konuşmak ya da ilgilenmektir. Özellikle trafikte bu davranış oldukça tehlikelidir. Hem can hem de mal güvenliğini riske attığı için araç kullanırken telefonla konuşmak yasaktır.

Bu yasağı ihlal edenlere 73/c maddesi gereğince ceza uygulanır. Peki, 2024 yılında trafikte telefonla konuşma cezası ne kadar? 73/c cezası nasıl ve nereden ödenir?

Picture background

2024 YILINDA TRAFİKTE TELEFONLA KONUŞMA CEZASI NE KADAR?

Trafikte kaza gibi olumsuz durumları önlemek amacıyla araç kullanırken telefonda konuşanlara idari para cezaları kesilmektedir. En sık yapılan kural ihlallerinden biri de araç kullanırken ya da kırmızı ışıkta beklerken telefonla ilgilenmektir. Bu ihlali tespit etmek için trafik polisleri ya da elektronik takip sistemleri kullanılır. Peki, 73/c maddesi kapsamında araç kullanırken telefonla konuşmanın cezası kaç TL ve nasıl ödenir?

Picture background

TRAFİKTE TELEFONLA KONUŞMA CEZASI 2024'TE NE KADAR?

Gazikonut her 6 ayda 100 konut teslim edecek Gazikonut her 6 ayda 100 konut teslim edecek

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 47/1-e maddesine göre, araç sürerken telefonla konuşmak yasaktır. 2024 yılında bu ihlalin cezası 1.506 TL olarak belirlenmiştir. Araç sahibi sürücü olmasa bile, cezayı ödemekle yükümlüdür. Ayrıca sadece seyir halindeyken değil, kırmızı ışıkta beklerken de telefonla konuşmak yasaktır. Kırmızı ışıkta telefonla konuşmanın cezası ise 159 TL'dir.

Picture background

ARAÇ KULLANIRKEN TELEFONDA KONUŞMANIN YAPTIRIMLARI

Para cezasına ek olarak şu yaptırımlar uygulanır:

10 ceza puanı: Bu puanlar sürücünün ehliyetine işlenir ve toplamda 12 puana ulaşan sürücülerin ehliyetleri 6 ay süreyle geçici olarak alınır.

73/C TRAFİK CEZASI NASIL VE NEREDEN ÖDENİR?

73/c maddesi kapsamında kesilen trafik cezaları, online olarak interaktif vergi dairesi üzerinden, anlaşmalı bankalardan ya da internet sitelerinden ödenebilir. Aynı zamanda vergi dairesi şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve ATM'lerden de ödeme yapabilirsiniz. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 indirimden yararlanabilirsiniz. Bu durumda ceza 1.129,50 TL olarak ödenir.

Kaynak: kamusonhaber