SGK Uzmanı Emin Yılmaz, sevindirici haberi verdi. Yılmaz, İntibak yasasına ilişkin bombayı patlattı.

Milyonlarca emeklinin maaşına Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam gerçekleştirildi. Ancak yapılan zam oranından 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alan emeklileri etkilemedi. Bu neticede emekliler maaşlarına bir düzenleme yapılmasını istedi.

TCMB 'Merkez' faizi sabit tuttu! TCMB 'Merkez' faizi sabit tuttu!

Seyyanen zam ve refah payı dışında emeklilerin istediği bir diğer düzenleme ise İntibak yasası oldu. Yasaya ilişkin geçmiş dönemde MHP tarafından da dile getirilmişti. Ancak iktidar cephesinden somut bir adım gerçekleşmedi.

Son dönemde ekonomik anlamda Orta vadeli programda emekliler için çeşitli düzenlemelerin yapılacağı bekleniyordu. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, maaş artışı dışında farklı bir eylemin yapılmayacağını söylemişti.

İntibak yasasına ilişkin SGK Uzmanı Emin Yılmaz, bomba açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “2000 sonrası emekliye intibak gelmedi. Elzhem olan; seyyanen zam, refah payı ve bunlardan en önemlisi İntibak yasasının gelmesidir. Eğer İntibak yasası gelirse bütün emeklilerimizin maaşı belli bir seviyeye gelecek. TÜFE programı sorununa da etki etmeyecek. Şu an için bunu bekliyoruz” dedi.

İntibak, hangi dönemde emekli olursa olsun prim kazancı, prim ödeme gün sayısı eşit olanların aylıklarının eşitlenmesi, farklılıkların ortadan kaldırılmasın sağlıyor. Ancak son dönemde bu farklılık emeklileri ciddi derecede etkiledi.

Kaynak: Haber Merkezi