Başıboş köpek sorununun kontrolden çıkmasıyla hükümet harekete geçti. Belediyelerin bu konuda yeterli adımları atmaması nedeniyle kentlerde başıboş köpeklerin sayısı arttı. Bazı bölgelerde vatandaşlara sık sık saldıran başıboş köpekler, Türkiye’nin gündemine oturdu. Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılacak değişiklikler, vatandaşlar ve muhalefetten olduğu kadar AK Parti içinde de tepkilere ve bölünmelere yol açtı.

SOKAK HAYVANLARININ UYUTULMASINDAN GERİ ADIM

Muğla'da öğretmenler ve 60-65 yaş arası için yeni dönem Muğla'da öğretmenler ve 60-65 yaş arası için yeni dönem

2018 ile 2023 yılları arasında sokak köpekleri nedeniyle 3.467 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 67 kişi hayatını kaybederken, 5.200'den fazla kişi yaralandı. Hükümet, sokak hayvanlarıyla ilgili uyutma planlarını açıkladıktan sonra gelen yoğun tepkiler üzerine, planlanan değişikliklerin yeniden gözden geçirilmesini gündeme getirdi.

EMİNE ERDOĞAN DA RAHATSIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da bu konuya müdahil olduğu iddia edildi. Bu nedenle, çalışmalar durdurularak daha fazla görüş alınmasına karar verildi. AKP içinde taslağın yeniden incelenmesi için Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu görevlendirildi.

Ancak Yenişehirlioğlu, henüz bir taslak bulunmadığını açıkladı. AK Parti içinde bu tartışmalı konuya dini açıdan yaklaşanlar da bulunuyor. Bazı isimler, İslam'ın köpekleri öldürmeyi yasakladığını savunarak, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 2017'de aldığı bir karara atıfta bulunuyor.

Kaynak: T24