Yeni asgari ücret rakamının 8 bin 506 lira olarak açıklanmasının ardından piyasalardan zam haberleri gelmeye başladı. Bu defa da zam sigara ile ilişkilendiriliyor. İçki ve sigarada ÖTV altı ayda bir artan Yİ-ÜFE kadar artırılıyor. Sigarada her 1 kuruşluk artış vergi sistemi sebebi ile fiyata 6.8 kuruş şeklinde zam olarak yansıyor. ÜFE artışına bağlanan sigaradaki ÖTV rekor kıran enflasyon nedeniyle daha da yükselecek. Son altı aylık değişim oranı yüzde 25'i oranına gelirse sigaraya çok büyük zam gelecek.

Kasım ayındaki enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte Yİ-ÜFE'de temmuz ayından bu yana beş aylık artış yüzde 22.6 seviyelerine geldi. Aralık ayı için açıklanacak enflasyon oranı ile birlikte ocak ayında ÖTV'de yapılacak artış yüzde 25 olacak.

EN UCUZ SİGARA KAÇ LİRA OLACAK?

Habertürk'te yer alan habere göre; Yİ-ÜFE'deki altı aylık değişime göre otomatik artışa gidildiğinde sigaradaki 'asgari maktu vergi' uygulaması nedeni ile önemli bir fiyat artışı ihtiyacı doğacak.

Son sigara zammının ardından en düşük sigara fiyatı 29.5 liraya yükselmişti. En yüksek sigara fiyatı da 48 lira olmuştu.

TBMM Başkanlığı'na sunulacak EYT teklifinin maddeleri belli oldu TBMM Başkanlığı'na sunulacak EYT teklifinin maddeleri belli oldu

Tersi bir karar olmadığı sürece otomatik oranda artış yapılırsa en ucuz sigara fiyatı ortalama 33 liraya yükselecek. Bu da yaklaşık 3.5 liralık bir zam anlamına geliyor.