En düşük emekli maaşı belli oldu: Canlı yayında 'para yok' diyerek açıkladı! En düşük emekli maaşı belli oldu: Canlı yayında 'para yok' diyerek açıkladı!

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında 6 aylık artış oranı yüzde 49,25 olmuş ve böylelikle en düşük emekli aylığı ise 10 bin liraya yükseltilmişti. Milyonlarca emekli, maaşlarına yapılan zamdan memnun kalmadı. Kök aylığı sebebiyle farklı maaş alan emeklilerin en düşüğünün, 16 bin TL açlık sınırının altında kalmasına emekliler isyan etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 milyon emekli için, “En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı, yeterli değil ancak ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim veya sağlık harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz” sözleri üzerine zam hayali kuran emeklinin hevesi kursağında kaldı.

EMEKLİNİN GÖZÜ KULAĞI TEMMUZ AYINDA

Seçimin ardından peş peşe gelen zamlar emeklinin belini iyice büktü. Gıdadan, giyime, sağlık harcamalarından, akaryakıta kadar her şeye zam gelirken emeklinin maaşı enflasyon karşısında günden güne erimeye devam ediyor.

Emekli bu kez Temmuz ayında yapılacak zam oranını merak etmeye başladı.

AF GELECEĞİNİ İDDİA ETTİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabı üzerinden hem milyonlarca emekliyi hem de vatandaşı sevindirecek açıklamada bulundu.

Emeklinin geçim sıkıntısına dikkat çeken Erdursun, 2024’ün ikinci yarısında vergi borçlarına af gelmesini beklediğini açıkladı. "2024'ün ikinci döneminde tekrar yapılandırma yasası çıkar diye düşünüyorum" diyen Erdursun, yaptığı açıklama ile milyonları heyecanlandırdı.

“YAPILANDIRMA YASASI ÇIKAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Erdursun’un paylaşımı şu şekilde:

"Son olarak 7440 sayılı ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ 31.12.2022 tarihine kadar vergi ve sigorta prim borçları için yapılandırma (halk dilinde af ancak bu bir af değildir, verginin aslı silinmez, gecikme faizinin bir kısmı silinir, borç taksitlere bölünür) gelmişti.

2024'de tekrar bir yapılandırma ihtiyacı doğacaktır. 2024'ün ikinci döneminde tekrar yapılandırma yasası çıkar diye düşünüyorum. Vergide gecikme faizi aylık %3,5! Vergisini düzenli ödeyemeyenlerin borçları kartopu gibi büyümeye devam ediyor.

Banka hesapları bloke ediliyor. Evi arabası varsa E-haciz işlemi yapılıyor. Geçmiş yıllara göre işyeri kapanışı sayısı daha yüksek oranda artmaya devam ediyor. Yeni açılan işletme sayısı oranı geçmiş yıllara göre düşüyor. Ticaret yapmak, işletmenin sürdürülebilirliğini sağlamak zorlaşıyor."

80 MADDELİK TORBA YASADA BULUNUYOR

Öte yandan Meclis’e sunulan 80 maddelik torba yasada Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarıyla ilgili yeni bir düzenleme de ele alındı. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş ise, GSS prim borçlarıyla ilgili flaş açıklamada bulundu.

Şimdiye kadar yapılmış en köklü af düzenlemesi olduğunu belirten Karakaş, gecikmeye düşüp ceza borcu katlanan milyonlarca vatandaşın borçları ve esas primlerinin tamamen silineceğini açıkladı.

YILSONUNA KADAR ÜCRETSİZ OLACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanların Cumhurbaşkanı kararı doğrultusunda sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2024 tarihine kadar yararlanabileceğini açıklamıştı.

Böylelikle Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte milyonlarca vatandaş yılsonuna kadar Bakanlığa bağlı sağlık kurumları ile Üniversite Hastanelerinde verilen sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecek.

Editör: Süper Kanal TV