Elektriğe zam geliyor tarih belli oldu! Elektriğe zam geliyor tarih belli oldu!

Milyonlarca emeklinin maaşına Ocak ayında yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. Ancak yapılan zam sonrası en düşük emekli maaşının 10 bin TL’de kalması emeklilerin tepkisini çekti. Açlık sınırının 16 bin TL olduğu zamanlarda emekliler ise maaşlarında bir artış yapılmasını talep ediyor.

SGK Uzmanı İsmail Sevinç ise bu haklı talebi gündeme taşımayı sürdürüyor. Yılmaz, “İntibak yasası gibi çalışmalara biraz daha teknik kapasitenin artırılmasında fayda var. Bu tarz çalışmaları iyi neticelendir bilmek için biraz daha bürokrasiyi güçlendirmek gerekir” dedi.

emekl-21.jpg

İNTİBAK YASASI ÇIKARSA EMEKLİ MAAŞLARI ARTACAK

İntibak, hangi dönemde emekli olursa olsun prim kazancı, prim ödeme gün sayısı eşit olanların aylıklarının eşitlenmesi, farklılıkların ortadan kaldırılmasını sağlıyor. Yeni intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişilerin maaşı yenilenecek. Böylece, milyonlarca emeklinin maaşı, çalışma süresi ve prim ödemelerine göre değişen oranlarda yükseliş olacak. İntibak çıkarsa emekli maaşları 1.200 TL'ye varan bir artış kaydedebilecek.

emekl-1.jpg

SEVİNÇ: TEKNİK KAPASİTESİ ARTIRILMASI GEREKİYOR

SGK Uzmanı İsmail Sevinç ise Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın ‘emeklilere ilişkin çalışma yapıyoruz’ sözünü alıntılayarak detayları açıkladı. Sevinç, “İntibak yasası gibi çalışmalara biraz daha teknik kapasitenin artırılmasında fayda var. Bu tarz çalışmaları iyi neticelendirebilmek için biraz daha bürokrasiyi güçlendirmek gerekir. Buradaki çalışmalardan benim anladığım kadarıyla emekli aylığına yönelik çalışmalar olmayacak” dedi.

Editör: Süper Kanal TV