Milyonlarca emekli, Temmuz ayında maaşlarına yansıtılacak enflasyon farkı ve olası refah payı eklemesi konusunda endişe ve merak içinde.

Yüksek enflasyonun etkisiyle alım güçlerini her geçen gün kaybeden emekliler, hükümetten gerekli düzeltmeleri ve iyileştirmeleri talep ediyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, en düşük emekli maaşı için belirlenecek zam oranını şimdiden açıkladı.

Hükümete yakın kaynaklar, geçmiş yılların aksine zam konusunda oldukça dikkatli bir tutum sergilerken, emekliler Temmuz ayındaki zam oranını büyük bir dikkatle bekliyor.

Bunu yapana 31.000 TL ödeme yapılacak Bunu yapana 31.000 TL ödeme yapılacak

Enflasyonun gölgesinde yaşayan emekli vatandaşlar, maaşlarındaki artışın geçimlerine nasıl bir katkı sağlayacağını merakla izliyorlar.

Türkiye'deki yüksek enflasyon, emeklilerin alım gücünü her geçen gün daha da düşürüyor. Milyonlarca emekli, Temmuz ayında yapılacak zam oranını sabırsızlıkla bekliyor. Emekliler, enflasyon farkı ve zam oranına ek olarak refah payı da bekliyor. Refah payı eklenmesi halinde, emekli maaşlarında daha da yüksek bir artış olması mümkün.

SADECE YÜZDE 25 ZAM YAPILACAK

Tezel, Temmuz ayında geçen yılki gibi emeklilere yüzde 25 zam yapılacağını ve bu yıl refah payı uygulamasının mümkün olmadığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in para politikalarının sıkılaşması sonucunda, emeklilerin eski zam seviyelerine ulaşamayacağını belirten Tezel, Meclis tarafından yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye çıkarılmasını öngörüyor.

Editör: Süper Kanal TV