Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında sağlıkçıların sorunlarını gündeme getirdi.

Yerli ve Milli Parti'den Mardin'de 'Milli Marş' kararına tepki! Yerli ve Milli Parti'den Mardin'de 'Milli Marş' kararına tepki!

Çalışkan, iktidarın sağlıktan eğitime birçok politikasını eleştirirken vatandaşlara hasta gözüyle değil müşteri gözüyle bakıldığını söyledi.

"HASTANEYE ATADIĞIMIZ MÜDÜRÜMÜZ ÇALIŞANA İSTEDİĞİ GİBİ MOBBİNG YAPAR DEMEKTİR"

Sağlık çalışanlarının mesai saatlerinin uzunluğu, çalışma şartlarının AB standartlarının çok altında şartlara sahip olmalarını hatırlatan Çalışkan şunları söyledi:

"Sağlıkçılar aşırı mesai ile, iş yükü ile karşı karşıya. Nöbetlerinin uzunluğu AB standartlarının çok çok altında çalışma şartlarına sahip olmaları, muayene sürelerinin kısıtlılığı gibi pek çok hususu hepimiz biliyoruz. Ebelere görev tanımı yapılırken küçük tıbbi müdahale gibi bir tanım yapılmış. Bu ne anlama gelir? Bu bizim hastaneye atadığımız müdürümüz çalışana istediği gibi mobbing yapar demektir. Sağlıkta büyük devrim yapıldığı söyleniyor ama bugün pek çok hastanede herhangi bir röntgen cihazı için 6 ay-1 sene sonraya randevu veriliyor. Sağlık dendiğinde sadece aklına rant gelenlerin doğal olarak bu konuları çözmeleri mümkün değil."

"NİTELİKSİZ YENİ HEKİMLERİN İŞ BAŞINA GELMESİ SAĞLANIYOR"

Necmettin Çalışkan iktidar partisinin pandemi döneminde verilen eğitimde yetersiz kaldığını belirtirken şöyle devam etti:

Pandemi döneminde öğrencilere yeterli eğitim verilemedi bugün de açığı kapatmak üzere TUS sınavlarında kadrolar şişirildi niteliksiz yeni hekimlerin iş başına gelmesi sağlanıyor. Bir taraftan da binlerce on binlerce hemşire atama bekliyor çünkü plan yok sadece günlük hesap yapılıyor sorgusuz sualsiz binlerce on binlerce insan hiçbir delil gösterilmeden hapse atıldı ihraç edildi. İhraç edemediklerimizi de 'giderse gitsinler' denerek kapı gösterildi. Siz bir doktoru kaça mâl ediyorsunuz, kaç yüz bin dolar harcayarak bir doktor yetişiyor?

"İNSANLARA HASTA DEĞİL MÜŞTERİ GÖZÜYLE BAKILIYOR"

"Önergemizi reddettiniz. İnsanların kullandığı tarım ilaçlarının marketlerdeki ürünlerin temizlik ilaçlarını kimyasallar nerede nasıl kullanıyor esas olan bunları denetlemek eses, olan insanların zehirlenmesini hastalanmasını önlemek. Bunlar gündemde değil tam tamına hadise şu hastane demek şehir hastanesi demek şehir hastanesi demek ihale demek. Belli kimselere bir şeyler dağıtmak demek hastaneye gelen insana hasta gözüyle değil vatandaş gözüyle değil müşteri gözüyle bakılıyor. Vatandaşlarımıza müşteri gözüyle değil bu ülkenin onurlu bireyleri gözüyle bakmak gerekir."

Editör: Süper Kanal TV