Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa işleyişini ve makro finansal istikrarı güçlendirmeye yönelik makroihtiyati politikalarda sadeleşmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 6 Nisan 2024'te duyurulan ve yakın zamanda sonlandırılacağı belirtilen menkul kıymet tesisi düzenlemesi, 9 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırıldı.

Memiş zengin edecek sırrını açıkladı: Bunları yapanlar köşeyi dönecek Memiş zengin edecek sırrını açıkladı: Bunları yapanlar köşeyi dönecek

TCMB'nin 6 Nisan'daki duyurusunda, menkul kıymet tesisi oranının yüzde 4'ten yüzde 1'e düşürülmesi ve kredi büyümesine göre uygulanan menkul kıymet tesisinin de sonlandırılması kararları alınmıştı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile bu kararlar resmiyet kazanmış ve menkul kıymet tesisi uygulamasına son verildi.

Söz konusu düzenlemenin kaldırılmasıyla birlikte, bankaların sermaye gereksinimlerinin azalması ve kredi verme kapasitelerinin artması bekleniyor. Bu da reel sektöre kredi akışının kolaylaşmasına ve ekonomik büyümeye katkı sağlamasına imkan tanıyacak.

Editör: Süper Kanal TV