El-ARABİ EL-CEDİD internet sitesi, tedavi amacıyla veya başka bir amaçla Gazze Şeridi'nden ayrılmak isteyen Filistinlilere, Sisi yönetimine yakın bir iş adamına bağlı bir şirkete fahiş meblağlar ödemeye zorlanarak şantajın devam ettiğini bildirdi.

 Yüzlerce Filistinli, Mısırlı iş adamı İbrahim Al-Arjani'ye bağlı bir şirket aracılığıyla kayıt yaptırarak, dolar cinsinden maddi bedel karşılığında, Refah kara geçiş noktasından günlük olarak ayrılıyor.

Sitenin haberine göre geçişte yolculara ‘’yardım etme’’ işine bakan Al-Arjani Şirketi çalışanları, bagajları birkaç dakika boyunca küçük bir arabaya koymanın karşılığında her yolcudan tahmini 580 cüneyh (11,74 dolar) ücret alıyor.

Bu bağlamda Filistinli siyasi aktivist Rami Shaath, siteye verdiği röportajda Refah kapısında olup bitenin seyahat ücreti değil, şantaj ve rüşvet olduğunu ifade etti. Shaath’a göre İbrahim Al-Arjani'ye bağlı (Hala) şirketinin vatandaşların Gazze Şeridi'nden çıkarılması ve yanı sıra yardımların girdirilmesi amacıyla topladığı bu meblağlar, dolar cinsinden ve bu, uluslararası kurumları Al-Arjani Şirketi'ne para ödeme yapmaya zorlayarak gerçekleşiyor.

Shaath sözlerine şunu da ekledi:

Benim kişisel tahminime göre, El Arjani'nin İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşının başlangıcından bu yana Refah kapısından topladığı paranın değeri en az yaklaşık 150 milyon dolar. Her gün 250 kişinin Gazze'den Mısır'a geçtiği ve bu kişilere para ödendiğini varsayarsak böyle bir sonuç çıkıyor. Son dönemde bu konuyla ilgili medyada yayınlanan skandallara rağmen Al-Arjani ve grubu bunu yapmaya devam ediyor.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde: Düşman, utanç ve yenilgiden başka bir şey elde etmeyecek Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde: Düşman, utanç ve yenilgiden başka bir şey elde etmeyecek
Editör: Süper Kanal TV