Suriye’de terör örgütü PKK’nın kurguladığı sözde seçim tiyatrosuna ilişkin açıklama yapan Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı, “Türkiye bu tuzağa düşmemeli. En hızlı şekilde PKK’ya karşı Türkiye-Suriye-Irak ittifakı kurulmalı. Bunun örneklerini daha önce gördük. Sadabat ve Balkan Paktı gibi bir paktı hayata geçirmek artık çok elzem” dedi.

Terör örgütü PKK, 11 Haziran’da Suriye’de bir seçim tiyatrosu planlıyor. ABD’nin her an desteğini sürdürdüğü terör örgütü, sözde seçim kurgusuyla bir devlet taklidi yaparken, yaşanan gelişmeler üzerine Sultan Abdülhamid Han Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Turgay Yazıcı yaptığı açıklamayla iktidara çağrıda bulundu. Yazıcı, en hızlı şekilde Sadabat ve Balkan Paktı gibi bir paktı hayata geçirmek gerektiğine vurgu yaptı.

İnegöl'de Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu İnegöl'de Kurban Kesim Yerleri Belli Oldu

PKK DEVLET TAKLİDİ YAPIYOR

Türkiye, Suriye ve Irak’ın yer aldığı bir üçlü ittifakın aynı masa etrafında aynı idealler üzerinde bir araya gelmesinin elzem olduğuna dikkat çeken Yazıcı, “11 Haziran’da yapılacağı söylenen sözde seçimlerin senaristi ABD, figüranları ise teröristlerdir. Amaçları devlet taklidi yaparak meşrulaşma yolunda adım atmak. Ülkemiz 15 Temmuz sonrası Suriye’ye Fırat Kalkanı’nı, Afrin operasyonunu, Barış Pınarı Harekatı’nı yaptı ve oradan DEAŞ’ı da PKK'yı da temizledi. Ancak buna rağmen Suriye'nin 5’te 1’i oranındaki toprakları halen PKK yönetiyor. SDG denilen PKK'nın Suriye kolu yönetiyor. Üç buçuk milyonluk bir nüfusa hakimler. Tabi bunun büyük bölümü zorbalıkla, işgalle. Suriye'nin kuzeyinde 8 yıl önce toprakları terör örgütü PKK/YPG tarafından işgal edilen Tel Rıfatlılar da örgütün işgalindeki bölgelerde düzenlemeyi planladığı sözde yerel seçime karşı çıkıyor. O bölgeleri işgal eden terör örgütü Suriye topraklarının gerçek sahiplerini göç etmeye zorladı, demografik yapıyı değiştirdi. Şimdi bir seçim tiyatrosuyla yeni oyunlar peşindeler. Anayasa metni sayılabilecek bir içerik hazırladılar. Bunların hepsi o illüzyonun bir parçası. 11 Haziran'da da yine PKK'nın onayladığı adaylar seçilecek. Seçim kurulu zaten PKK'nın onayladığı bir seçim kurulu. Bir seçim yaparak güya demokratik bir seçim oldu, bu halk bu kişileri istiyor, buradaki yönetim meşru bir yönetimdir denilecek ve sonra devlet olarak tanınma aşamasına geçilecek” dedi.

AMAÇLARI BELLİ

ABD’nin koşulsuz desteklediği bu tehlikeli yapının amacını İsrail Başbakanı Netanyahu’nun oğlunun da alenen belli ettiğini kaydeden Yazıcı, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu, kısa bir süre önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Türkiye'nin toprak bütünlüğünü hedef aldı. Türkiye, Irak, Suriye ve İran'ın bir kısmını da içeren 4 parçalı sözde Kürdistan haritasını paylaştı. İşte bu parçaların hepsini bir araya getirdiğimizde, asıl amaçlarının ne olduğunu alenen görüyoruz” diye konuştu.

KALKINMA YOLUNUN GÜVENLİĞİ DE TEHLİKEYE GİRECEK

Bölgede söz sahibi güç olarak Türkiye’nin de planlarının işlediğini hatırlatan Turgay Yazıcı, şöyle konuştu: “Bilindiği üzere Türkiye, Irak, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kalkınma Yolu Projesi var. Kalkınma Yolu Projesi, 1200 kilometrelik demir yolu ve otoyol ile Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Faw Limanı'na bağlayacak. Yeni İpek Yolu olarak tanımlanan proje, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve ortak fayda üretecek. Baş aktörleri Irak ve Türkiye olan ve 17 milyar dolara mal olması öngörülen Kalkınma Yolu'nun Asya ile Avrupa arasında yeni ticari köprülerden biri olması bekleniyor. Nitekim Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es-Sudani de projeyi ekonomik nehir olarak tanımlıyor. PKK’nın seçim hamlesi Kalkınma Yolunun güvenliğini de tehlikeye atıyor.”

EN HIZLI ŞEKİLDE 3’LÜ İTTİFAK KURULMALI

“Şer ittifakı sessiz sedasız planlarını uyguluyor. Buna karşın söz konusu bölgede acilen bir karşı ittifakın hayat bulması elzem hale geldi. Türkiye, Suriye ve Irak 3’lü ittifakı toplanıp bu tiyatroya artık bir son vermeli. Bu topraklarda bizim istemediğimiz hiçbir şey olamaz. Lakin en net ve kararlı cevap 3 ülkenin

aynı masada buluşmasıyla verilecektir. Bunun örneklerini daha önce gördük, yaşadık. 8 Temmuz 1937 tarihinde Tahran'da yapılan Sadabat paktı ve yine Balkan Paktı emsalinde Türkiye, Suriye ve Irak arasında yeni bir paktın temelleri atılmalı, en hızlı şekilde hayata geçirilmelidir.”

Kaynak: Haber Merkezi